Jenže takové chování tuzemské zákony posuzují nejen jako hrubou neslušnost, ale také jako výtržnictví.

Mladík byl dopaden a postaven před soud. Navíc to nebylo jeho první podobné vystoupení na veřejnosti.

Podle státního zástupce je jednadvacetiletý student Jan R. z Jihlavy speciální recidivista. V roce 2013 byl odsouzen k šestiměsíčnímu trestu a roční podmínce za obnažování před jedním jihlavským kadeřnictvím. Kromě toho mu byla nařízena ambulantní sexuologická léčba. Jan R. se léčil a dosud léčí v Havlíčkově Brodě u specialistky na sexuální deviace Želmíry Herrové. Podle ní jde o klasický případ exhibicionismu.

Jan R. se ve čtvrtek před Okresním soudem v Jihlavě k obnažování z loňského 23. června plně doznal a uvědomuje si, že se musí léčit.

Soudkyně Tereza Jedličková mu dala ještě další šanci a znovu dostal jen podmínku. Tentokrát už ale dostal desetiměsíční trest podmíněně odložený na zkušební dobu jednoho roku.

Rozsudek je pravomocný. Státní zástupce Ivo Novák i obžalovaný se vzdali práva na odvolání. Obhájce sice v závěrečné řeči navrhoval, aby soud vzhledem k polehčujícím okolnostem podmíněně odpustil od potrestání jeho klienta, ale podle státního zástupce by to mohlo být pro Jana R. spíše demotivující.

„Obžalovaný by měl cítit určitou zodpovědnost a uložený trest, byť je velmi mírný, mu bude připomínat, že v případě spáchání něčeho podobného už to pro něho může mít vážnější následky," míní Ivo Novák. Soudkyně mu dala za pravdu a kromě trestu se musí Jan R. i nadále ambulantně léčit.

Podle sexuoložky Herrové je Jan R. inteligentní mladý člověk, který si uvědomuje, že se musí léčit. Podle jeho samotného je velmi těžké s něčím takovým žít. Původně se léčil způsobem takzvané náhledové psychoterapie. Ta ale nebyla příliš účinná, proto se mladík podrobuje hormonální terapii. Na to, aby účinněji zvládal své pudy, nyní dostává speciální injekce.

Podle posudku je Jan R. osobnostně i sexuálně nezralý. Vzhledem k tomu, že má momentálně málo možností, jak uvolnit sexuální puzení, dopouští se obnažování penisu na veřejnosti, což mu způsobuje sexuální vzrušení. To pak podle možnosti může ukojit masturbací.

Pokud se bude i nadále léčit a spolupracovat s lékaři, není podle znalců pro společnost nebezpečný.