Stadion v jihlavské Jiráskově ulici poničila v neděli večer padesátka radikálních fanoušků pražské Sparty. Při prvoligovém utkání s FC Vysočina vytrhali sedačky, rozbili záchody a provalili plot. V Jihlavě tak způsobili škodu za 132 tisíc korun.

Rozvášněné výtržníky pořadatelé zkropili vodou. Po skončení utkání policie zadržela šest fanoušků Sparty. „Tito lidé se v sektoru pro hosty dopouštěli protiprávního jednání," řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Tři ze zadržených navíc skončili na záchytce.

Proti skropení vodou v chladném počasí se však někteří sparťané ohrazují na sociálních sítích. „Děkuji hasičům za dnešní pokropení. Asi jsem se provinil tím, že jsem stál a fandil jsem svojí milované Spartičce," píše na Facebooku Tomáš Lysý.

Podle Pavla Jáchyma Kubaly se však pořadatelé zachovali správně. „Kropili všechny, co házeli. Seděl jsem kousek od toho, takže jsem viděl, odkud létají plastové půllitry plné piva či balónky napuštěné vodou nebo čím. Nemluvě pak o sedačkách či dveřích. Létalo to ze všech stran, takže kropení bylo správné. Ti, kteří stáli směrem k východu, nic neházeli, a proto nebyli zchlazeni," popsal na sociální síti Kubala.

Za použitím vody si stojí i vedení jihlavského klubu. „Veškeré kroky byly konzultovány s policií. Vše je pečlivě zdokumentováno na videokamerách, nehledě na to, že stejný postup proti Spartě používá celá řada klubů, nejde o výjimečný zákrok. Se sparťanskými fanoušky v poslední době tyto problémy jsou a kluby se brání použitím těchto prostředků," vysvětlil mluvčí FC Vysočina Miroslav Fuks.

Nedělnímu utkání, v němž ligový nováček z Jihlavy vybojoval remízu 1:1, přihlíželo bezmála čtyři a půl tisíce diváků, z toho bylo přibližně tři sta padesát fanoušků Sparty. „Po zhlédnutí záznamů a po vyhodnocení dalších shromážděných materiálů bude zjištěné protiprávní jednání dále dokumentováno. Zaměříme se zejména na to, zda v některém konkrétním případě nedošlo ke spáchání trestného činu," vysvětlil policejní velitel Karel Sehnal.

Ve městě byl klid

Klub má stadion pojištěný proti vandalismu. „Nájemce bude vzniklou škodu uplatňovat v rámci pojistky a dále na hostujícím celku, jehož fanoušci škodu způsobili," informoval mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Řádění fanoušků se v neděli večer omezilo jen na stadion, mimo jeho brány se nic mimořádného nestalo. „Při odchodu fanoušků se podařilo zabránit jejich střetu," doplnila policejní mluvčí s tím, že byly nasazeny také pořádkové jednotky z Prahy. „Ty dohlížely zejména na příjezd a odjezd fanoušků Sparty a v průběhu utkání se podílely na dohledu v blízkosti stadionu," dodala Čírtková.

Bezpečnostní opatření na jihlavském stadionu v srpnu rozladila také olomoucké fanoušky. Vadilo jim, že se před vstupem na stadion museli zouvat a pořadatelská služba jim prohledávala obuv. Žádali po jihlavském klubu omluvu. Jihlava však odmítla, že by udělala chybu.