„Všichni byli obviněni ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Navíc se toho měli dopustit jako členové organizované skupiny a ve značném rozsahu. Za to jim hrozí trest od dvou do deseti let,“ uvedl pro Deník Vysočina dozorující okresní státní zástupce z Jihlavy Kamil Špelda.

Vzhledem k rozsahu trestné činnosti ale není vyloučeno, že se obvinění ještě rozšíří. Na případu pracují kriminalisté specializující se na nejzávažnější zločiny včetně vražd. Na všechny obviněné podali návrh na vzetí do vazby. Výslechy obviněných ale nebyly podle informací Deníku jednoduché. Všichni členové gangu jsou totiž těžce závislými narkomany, což kriminalistům komplikovalo práci. Několikrát museli kvůli těžkým abstinenčním příznakům k zadrženým volat lékaře.

Největší hromadná nehoda v historii ČR. Na D1 u Řehořova na Jihlavsku se tehdy srazilo 231 aut.
Extrémní počasí: hromadná nehoda na D1 u Řehořova, tehdy se tam srazilo 231 aut

Vazební zasedání se konalo v pátek 12. února u Okresního soudu v Jihlavě.

„Soud všem návrhům vyhověl a obvinění skončili ve vazbě,“ podotkl Špelda.

Upozornění od lékárníka

Celý případ začal pro kriminalisty z Vysočiny poté, co dostali od jednoho lékárníka informaci o tom, že se někdo u nich snažil nakoupit velmi silné opiáty na falešné recepty. Kriminalisté začali postupně zjišťovat, že podobné aktivity o nelegální získání přísně sledovaných léků a ve velkém množství, se objevují po celé republice. Šlo o několik druhů léků, ale zájem měli hlavně o opiát Vandal retard.

„Léky nakupovali na falešné recepty po celé republice. V této souvislosti byli obviněni i ze zločinu podvodu. Ze získaných léků pak v Praze vyráběli heroin,“ konstatoval Špelda.

Každý člen skupiny měl podle žalobce přesně rozdělené úkoly. Dvě ženy pod dohledem jednoho z obviněných vyzvedávaly léky, třetí žena byla na telefonu a lékárníkům v roli zdravotnice potvrzovala vydání receptu (na razítku receptu bylo uvedeno číslo, které za tímto účelem používala).

Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.
AstraZeneca prý nefunguje: Důvěřujte jí, vzkazují politici z Vysočiny

„Druhý muž z obstaraných léků vyráběl heroin. Varnu se podařilo při razii zajistit,“ dodal Kamil Špelda.

Všichni obvinění už měli v minulosti problémy se zákonem, nikdo z nich ale ještě nebyl ve vězení.

Aktuální případ se podobá kauze, kterou taktéž kriminalisté z Vysočiny řešili před pěti lety. Tehdy rozkryli šestičlenný gang, který na falešné recepty nakupoval léky na předpis a dál je za výhodné ceny prodával. Léky si podle soudu nelegálně obstarávali nejméně od roku 2012. Šlo o tisíce balení léků jako Lexaurin, Neurol, Diazepam, Adipex, Xanax, Zolpidem či Hypnogen a další. Přesný počet nebylo možné zjistit. Netušili to ani samotní odsouzení. Na obchodu si měli dohromady vydělat nejméně 3,5 milionu korun. Mezi hlavními obžalovanými byl i vystudovaný farmaceut z Golčova Jeníkova na Havlíčkobrodsku. Všichni obžalovaní dostali u Krajského soudu v Brně vysoké tresty.