Na tři roky do věznice s dozorem v úterý poslal Krajský soud v Brně za podvod podnikatele a stavitele srubů Jana Hodinku. Ten lidem po celé republice a i v Kraji Vysočina sliboval, postavit rodinné domy ve stylu dřevěných srubů. Nejenže jim žádné domy nepostavil, ale dosud jim ani nevrátil investované peníze. Pěti poškozeným klientům dluží přes tři miliony korun.

Kromě tříletého vězení nesmí Hodinka tři roky podnikat a poškozeným musí uhradit způsobenou škodu. Hodinka už nemá možnost odvolání. Jakmile dostane rozsudek písemně, bude muset nastoupit výkon trestu. Může ještě využít mimořádného opravného prostředku podáním dovolání k Nejvyššímu soudu, to ale nemá odkladný účinek. „Nemám svolení od mého klienta se k věci veřejně vyjadřovat. Navíc odůvodnění rozsudku bylo tak krátké a stručné, že musíme počkat na jeho písemné vyhotovení. O možnosti dovolání jsem s klientem ještě nemluvila," uvedla obhájkyně Hodinky Ivana Dufková.

Úterního soudu se zúčastnili i někteří poškození klienti. Ti odcházeli ze soudní síně spokojeni. „Po tolika letech soudních tahanic cítíme opravdové zadostiučinění. Spravedlnost v tomto případě přece jen nebyla slepá. Trvalo to dlouho, ale stálo to za to," svěřil se s pocity Vladimír Jelínek, který případ sleduje od samého začátku a v případu vystupoval i jako svědek.

S rozsudkem byl spokojen i šéf jihlavských žalobců Kamil Špelda. „Od začátku jsem byl přesvědčen, že je namístě, aby byl pan Hodinka odsouzen k nepodmíněnému trestu," podotkl Kamil Špelda.

Složitá cesta k rozsudku

Cesta k rozsudku byla z pohledu poškozených trnitá a dlouhá. První trestní oznámení padlo před více než šesti lety. Jan Hodinka byl obžalován z toho, že od pěti klientů vybral milionové zálohy na stavby srubů. Nikdo z nich se ale nového bydlení nedočkal. Hodinka navíc drtivou většinu peněz utratil pro vlastní potřebu či na jiné podnikání. Na začátku vždy vystupoval důvěryhodně a ochotně, jenže ve chvíli, kdy od lidí dostal zálohu, jeho aktivita ochabla a používal jen výmluvy.

Hodinka u soudu tvrdil, že se snažil závazkům dostát, ale měl problémy s dodavateli dřeva na stavbu srubů. Některým lidem tak pouze stačil postavit základové desky nebo dodat nekvalitní dřevo, které se nedalo použít. Nikdy se také nenašlo účetnictví firmy Garant Company Building, kterou Hodinka v podstatě vytuneloval.

První rozsudek padl u Okresního soudu v Jihlavě v květnu 2012. Soudce Zdeněk Chalupa uvěřil obhajobě a Hodinku obžaloby zprostil. Podle soudce nebyl muž podvodník. „Nebylo prokázáno, že v době, kdy obžalovaný uzavíral smlouvy na stavbu srubů, dopředu věděl, že svým závazkům nedostojí. Proto skutek, pro který byl obžalován, není trestným činem," zdůvodnil tehdy osvobozující rozsudek soudce Zdeněk Chalupa. Poškození klienti odcházeli ze soudní síně se slzami v očích.

Žalobce Kamil Špelda se nechtěl vzdát, a tak se proti osvobozujícímu rozsudku na místě odvolal. Odvolání si podal i Hodinka, který se stále cítí nevinen.

Nemá žádný majetek ani úspory

Kauzu dostal na stůl krajský soud a ten po prostudování spisu případ vrátil k novému dojednání k okresnímu soudu do Jihlavy.

Tentokrát už soudce Chalupa uznal Hodinku vinného z podvodu a loni v listopadu ho odsoudil k podmínce na pět let. Soudce rozhodl, že během této zkušební doby musí Hodinka poškozeným splatit celou škodu. Pokud by se tak nestalo, musel by na třicet měsíců do vězení. To už poškození přijali, ale žalobce Kamil Špelda by přesvědčen, že Hodinka patří za mříže. Proto se znovu odvolal.

Odvolání řešil znovu Krajský soud v Brně, který v úterý vynesl konečný verdikt, když listopadový rozsudek zrušil v plném rozsahu a nově rozhodl, že Hodinka půjde na tři roky do vězení.

Jestli poškození dostanou zpět i své peníze, je nejisté. Problém je hlavně v tom, že Hodinka žádné oficiální úspory či hodnotnější majetek nemá. „Policie během vyšetřování případu udělala finanční šetření a zjistila, že mu není co zabavit," upřesnil Kamil Špelda.