Dvacetiletý Nizozemec jel ve čtvrtek po dálnici sto osmdesát kilometrů v hodině v úseku s omezenou rychlostí na osmdesát. Na místě musel policii zaplatit deset tisíc korun kauci.

„Před jedenáctou hodinou policejní hlídka ve Škodě Superb vybavené radarem zaregistrovala na stém šedesátém prvním kilometru dálnice ve směru na Brno příliš rychlou jízdu Mercedesu Benz s nizozemskou registrační značkou. V místě, kde řidič projížděl, je omezena nejvyšší povolená rychlost na osmdesát kilometrů v hodině kvůli rekonstrukci dálnice," uvedla tisková mluvčí krajské policie Dana Čírtková.

Policie vůz zastavila o pět kilometrů dál na benzinové stanici. Řidič nebyl opilý a doklady měl v pořádku. Ve voze s ním jeli ještě dva další cestující, také cizinci.

Složil kauci na místě deset tisíc

Protože takový přestupek není možné vyřešit na místě v blokovém řízení a policie měla obavu, že by se cizinec správnímu řízení v České republice vyhnul, nařídili mu na místě složit kauci ve výši deset tisíc korun. „Řidič na místě zaplatil. Ve správním řízení by mu hrozila pokuta pět až deset tisíc korun. Vzhledem k tomu, že se ale jednalo o cizince, který Českou republikou pouze projížděl, existuje reálné podezření, že se správnímu řízení u nás bude vyhýbat," řekla Čírtková.

Na dálnici policie vyjela na popud jednoho z řidičů jedoucího po dálnici D1 směrem na Brno. „Policie reagovala na oznámení řidiče, kolem něhož projížděla skupinka sportovních vozidel se zahraničními registračními značkami. Podle jeho vyjádření jela velmi vysokou rychlostí a ohrožovala bezpečnost ostatních," doplnila Čírtková. Řidič proto neváhal a zavolal na linku sto padesát osm.

Policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově na místo vyslali ihned hlídku, která se na tato vozidla zaměřila. Ve čtvrtek před polednem zaznamenali policisté na dálnici i další sportovní vozy. Jejich řidiči ale jezdili podle předpisů. Údajně jeli přes Českou republiku na charitativní akci. „Podle vyjádření řidiče, který se dopustil přestupku, skupinky vozidel jely z Nizozemska na charitativní akci na Slovensko," doplnila Čírtková.

Přes čtyři sta dopravních nehod

V prvních sedmi měsících letošního roku došlo na dálnici D1 jenom v úseku na Vysočině celkem ke čtyř stům dvaceti devíti dopravním nehodám, při nichž zemřeli dva lidé, čtyři se těžce zranili a dalších osmdesát jedna si odneslo lehká poranění. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech přesáhla částku šedesáti pěti milionů korun. Policisté proto apelují na řidiče, aby jezdili zodpovědně a dbali tak o bezpečnost svou i ostatních účastníků provozu.