Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila sedmatřicetiletého jihlavského policistu Milana Sedláčka z trestných činů omezování osobní svobody a výtržnictví. V případě odsouzení hrozí policistovi dva roky vězení a odchod od policie. „K obvinění se nebudu vyjadřovat. Brzy bude soud, kde se celá věc vysvětlí," řekl Deníku nadpraporčík Milan Sedláček.

Policista byl mezi zhruba třiceti svými kolegy, kteří se loni v červnu sešli na večírku nedaleko obce Nové Hutě v rekreační oblasti Čeřínek na Jihlavsku. Tou dobou byl v nedaleké chatě na oslavě narozenin i student Pavel Strnad. Když jim došel alkohol, vypravil se na policejní večírek v naději, že by si tam mohl nějaký alkohol koupit. Jenže to byla chyba. Místo pití si odnesl šrámy a zhmožděniny po celém těle, včetně hlavy. „Táhli mě a několikrát mě udeřili do břicha i hlavy," popsal útok Pavel Strnad.

Případem se začala zabývat GIBS a po roce vyšetřování případ uzavřeli. „Vyšetřování jsme skončili podáním návrhu na podání obžaloby na jednoho příslušníka Policie ČR," informovala mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Návrh na podání obžaloby putoval ke Krajskému státnímu zastupitelství v Brně. „Návrh jsme akceptovali a vypracovanou obžalobu jsme 8. června předali Okresnímu soudu v Jihlavě," informoval mluvčí KSZ v Brně Hynek Olma.

Případ má přidělen soudce Zdeněk Chalupa. Hlavní líčení zatím nebylo nařízeno. Soudce nyní čerpá dovolenou a spis ke kauze ještě neměl čas prostudovat.

Podle informací Deníku se Milan Sedláček hájí tím, že si myslel, že Pavel Strnad přišel vykrást některé ze zaparkovaných aut před chatou, kde policisté popíjeli. Mladíka měl odtáhnout stranou a zmlátit ho. V té době byl mimo službu a měl jednal na vlastní pěst. Jestli byl pod vlivem alkoholu, zatím není jasné. „Sám jsem byl překvapen, že byl vůbec někdo obviněn. Poškozený mě měl poznat podle rekognice," podotkl Milan Sedláček.

Obžalovaný policista nebyl postaven mimo službu. Důvody nechtějí jeho nadřízení sdělit. „K případu se nebudeme jakkoli vyjadřovat," sdělila Deníku bez dalšího vysvětlení jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Jihlavský soud se stále zabývá jinou kauzou tří policistů, kteří měli zmlátit mladíka kvůli tomu, že jim z recese sundal poklici ze služebního auta. Policisté napadení mladíka popírají. Rozsudek zatím nepadl.