U Krajského soudu v Brně v pátek začne ostře sledovaný proces se třemi mladíky z Jihlavy, obžalovanými z brutální vraždy patnáctileté Petry z Dudína na Jihlavsku. V devět hodin dopoledne usednou na lavici obžalovaných Michal Kisiov, Tomáš Zavřel a Jakub Doležal. Podle informací Deníku není vyloučeno, že si verdikt o vině a trestu vyslechnou v pátek. „Vyloučit se to opravdu nedá, ale bude záležet na aktuálním vývoji přímo v soudní síni," naznačila mluvčí krajského soudu Miroslava Sedláčková.

Případ dostal na starost soudce Miloš Žďárský. Nařízeno je zatím jedno hlavní líčení a je veřejné. Na úplném začátku mohou vůči obžalovaným vnést své nároky poškození. Poté státní zástupce Jiří Morava přednese obžalobu. Následovat by měly výslechy obžalovaných.

Jestli budou mladíci u soudu vypovídat, není jasné. Pokud někdo z nich využije svého práva a odmítne nevypovídat, pak soudce přečte jeho výpověď z policejního protokolu, který je součástí soudního spisu. Poté přijde na řadu výslech svědků a znalců. „K pátečnímu hlavnímu líčení jsou předvoláni čtyři svědci a tři soudní znalci," informovala mluvčí Miroslava Sedláčková.

Právě soudní znalci z oboru zdravotnictví odvětví psychologie a psychiatrie jsou pro soud i obhajobu důležitým důkazem. Předpokládá se i výslech patologa. Následovat by mělo případné čtení listinných důkazů. Pokud nebude mít soud, státní zástupce ani obhájci žádné další důkazní návrhy, tak mohou zaznít závěrečné řeči. „Já vždy pronáším závěrečnou řeč z patra, takže jsem i na tuto variantu připravena," uvedla Klára Long Slámová, která obhajuje Michala Kisiova. Jestliže některá ze stran bude navrhovat další důkazy, poradí se soud, zda je připustí. Pokud by došel k závěru, že jsou návrhy důležité, bude hlavní líčení s největší pravděpodobností odročeno.

Soudce Miloš Žďárský měl možnost všechny tři obžalované mladíky vidět a slyšet už před měsícem, kdy jim prodlužoval jejich pobyt ve vazbě.

Vazbu berou jako součást trestu

Dva z obžalovaných soudci už tehdy řekli, že o propuštění nežádají a vazbu berou jako počátek trestu. I to může být jeden z důvodů, proč by mohl padnout rozsudek už v pátek.

Otazníky panují nad postojem Jakuba Doležala. Ten byl zpočátku obviněn pouze z napomáhání při odklízení těla. Nakonec byl ale i on vzat do vazby a obviněn z napomáhání při vraždě Petry. Doležal to popírá. Usvědčit ho měl Tomáš Zavřel, který v průběhu vyšetřování doplnil svou výpověď v neprospěch Doležala.

Zavřel se rozhodl spolupracovat s policií a nakonec pomohl dopadnout i člověka, který se pokusil zavraždit prodavačku v Jihlavě. Obhájce Zavřela Zdeněk Doležal se netajil tím, že to chce využít ve prospěch svého klienta u soudu. Jestli mu to pomůže, bude jasnější možná už v pátek.

Podle kriminalistů jde o jeden z nejděsivějších a nejbrutálnějších činů v kraji za posledních několik let. Vražda se stala loni v noci na 16. března, kdy dívka přišla z diskotéky do bytu Michala Kisiova v centru Jihlavy.

Její pohřešování nahlásili rodiče v pondělí 18. března, když Petra nepřišla domů a neukázala se ani ve škole. Mladíci celou dobu dělali, že po dívce také pátrají.

Hrůzné tajemství vyšlo najevo zhruba o deset dní později, kdy Kisiov zpanikařil a zavolal na tísňovou linku policie, že na něj Petra zvonila a chtěla po něm cigaretu. Než prý stačil sejít ke dveřím, tak byla pryč. Téhož dne kriminalisté mladíky pozatýkali. Podle policie tehdy dvacetiletý Kisiov po hádce dívku úmyslně vyhodil z okna. Petra pád z několikametrové výšky přežila. Kisiov ji odnesl zpět do bytu a zavolal Zavřelovi a Doležalovi, aby mu přišli pomoci s vyřešením situace. Dívku nakonec brutálně zavraždili. Její tělo zabalili do prostěradla a hodili do kontejneru před domem.

Trojice je ve vazbě ve věznici v Brně-Bohunicích. Michal Kisiov a Tomáš Zavřel jsou v ní od loňského 28. března. Od 24. října byla vazba uvalena i na Jakuba Doležala.