Mladá maminka dvouleté dcery si čtyřměsíční odnětí svobody vysloužila tak, že i přes soudně vydaný zákaz pobytu na Jihlavsku do okresu stále dojížděla.

Cigarety a drogerie

Rozhodnutí jihlavského soudu začalo platit v květnu 2006. A to poté, co se žena v krajském městě dopustila hned několika krádeží. Věci si bez zaplacení odnášela hlavně z větších obchodních domů. „Brala především cigarety a drogistické zboží. V jednom případě vzala také digitální váhu či kapesní nůž, který ukryla do ponožky,“ uvedl při včerejším hlavním líčení Vladimír Sova.

Šestadvacetiletá žena kradla v minulosti také v jedné z jihlavských základních škol. Ze dveří kabinetu informatiky odcizila klíče, se kterými se tam později vrátila a chtěla místnost prohledat. „Při tom ji však přistihl školník,“ doplnil jihlavský soudce.

„Na triku“ má podle Vladimíra Sovy také krádež kočárku z jedné z ulic krajského města. „Ten po odcizení prodala,“ podotkl soudce.
Mladá zlodějka tehdy kromě zákazu pobytu v jihlavském okrese odešla od soudu také s podmínečným trestem odnětí svobody na devět měsíců s odkladem na dva roky.

Žena si však rozhodnutí soudu k srdci nevzala a do Jihlavy dál dojížděla a kradla. Za to byla posléze potrestána veřejně prospěšnými pracemi. A ani ty ji od cestování na Jihlavsko neodradily.

K soudu nedorazila

Naposledy ji policejní hlídka v krajském městě nachytala 4. března 2009. „Přijela jsem do Jihlavy za svojí babičkou. Chtěla mi totiž předat dárek k šestadvacátým narozeninám, které jsem měla 1. března,“ přečetl včera z výpovědi M. Š. Vladimír Sova, protože žena se k hlavnímu líčení nedostavila.

„Když jsem šla od babičky zpátky na vlak, zastavili mě policisté, kteří zjistili, že do jihlavského okresu nesmím jezdit,“ pokračoval dále ve čtení jihlavský soudce.

Strážci zákona podle jeho slov ženu zastavili, protože se jim zdála povědomá. „Když ji zkontrolovali, zjistili, že se opravdu jedná o M. Š.,“ dodal.
Jihlavskému soudci proto včera došla trpělivost a mladou maminku poslal za mříže.

„Myslím, že už jsme vyčerpali všechny výchovné prostředky. Žena by do Jihlavy mohla pouze v případě, pokud by k tomu měla například vážné rodinné důvody a o své cestě předem informovala policisty. K tomu ale nedošlo,“ řekl Vladimír Sova.

Vynesený rozsudek zatím nenabyl právní moci. Státní zástupce se práva na odvolání vzdal a mladá maminka, která se dopustila trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, má k jeho vyjádření osm dnů od doby, kdy jí bude doručen.