Plán chtěl uskutečnit letos v březnu. Udělal ale jednu zásadní chybu. O svém záměru se svěřil známé. Ta neváhala a oznámila to policii. Kriminalisté na nic nečekali a Svobodu s informacemi od ženy konfrontovali. Svoboda se k plánování loupežného přepadení přiznal.

Obviněn byl z přípravy loupeže, ale o svobodu tehdy ještě nepřišel. „Propustili jej. Jenže kolegové z Ústí nad Orlicí jej začali stíhat pro nebezpečné pronásledování bývalé přítelkyně a kvůli tomu už ve vazbě skončil. My jsme pak oba případy spojili v jeden,“ popsal osud Svobody jihlavský státní zástupce Ivo Novák.

Soud s cizincem se konal přes videokonferenci z vazební věznice v Českých Budějovicích.
Odsoudili pašeráka lidí z D1 na Vysočině. Úřady ale přesně neví, kdo to je

Neobvyklým případem se ve středu 30. listopadu zabýval Okresní soud v Jihlavě. Svoboda se k plánování přepadení čerpací stanice i stalkingu bývalé přítelkyně plně doznal. I díky tomu ho soud poslal do vězení jen na dva roky. „V případě absence úplného doznání jsem byl připraven soudu navrhnout trest mezi třemi a čtyřmi lety nepodmíněně. Obžalovaný byl totiž v minulosti za podobné jednání odsouzen a reálně u něj hrozilo, že plánovaný čin opravdu uskuteční,“ upozornil Novák.

Přepadení herny

Svoboda v roce 2012 přepadl s nožem v ruce obsluhu herny v Komenského ulici v Jihlavě. Vyděšenému muži přiložil k hrudníku nůž a chtěl, aby mu dal všechny peníze, které v herně má. Přepadený muž začal hlasitě řvát a mlátit rukama o bar. Svoboda se tehdy reakce obsluhy zalekl a odešel. Později byl ale dopaden a u soudu dostal podmínku.

V podobném stylu plánoval vyrazit i na čerpací stanici Tank ONO v Jihlavě. Měl připravený nůž a staré oblečení. Maskovat se chtěl kšiltovkou. Chtěl tím ztížit identifikaci. Benzínku si byl minimálně dvakrát obhlédnout, aby měl představu o počtu aut a frekvenci osob v době, kdy čin plánoval uskutečnit. Zabránil mu v tom ale včasný zásah policie.

Sourozenci Lenka a Milan Staňkovi na lavici obžalovaných u Okresního soudu v Jihlavě.
Sedmiletý soudní maraton: sourozenci z Jihlavy měli okrást nemocnou matku

Jednatel společnosti, pod níž čerpací stanice spadá, pak za to poslal policii děkovný dopis. „Poděkovali jsme jim, protože tím, že přepadení překazili, nám ušetřili spoustu starostí. Navíc při takovýchto událostech mohou být ohroženy životy a zdraví zaměstnanců i zákazníků,“ potvrdil Deníku Jiří Ondra ze společnosti Tank ONO. Jde o jednu z nejfrekventovanějších čerpacích stanic v Jihlavě a okolí. Zřejmě i proto si Svoboda toto místo vybral. Očekával, že bude v pokladně více hotovosti.

Je otázkou, zda při takovém provozu je vůbec možné něco podobného beztrestně udělat. „Těmhle zoufalcům, kteří jsou na drogách, je jedno, kolik je kde lidí. Vidí jen peníze a na ostatním jim nezáleží,“ míní Ondra.

Miroslav Svoboda má podle znalců celoživotní smíšenou poruchu osobnosti s disociálními rysy. Je emočně nestabilní a impulzivní. Už od dospívání je závislý na alkoholu. Od osmnácti je navíc závislý na kanabinoidech, užívání metamfetaminu. Kromě toho je patologickým hráčem. Středeční rozsudek je pravomocný.