Přes falešný podvržený odkaz www.certainvest.io vytáhl podvodník z muže postupně peníze v době od poloviny března do 24. dubna. „Podvedený muž komunikoval s neznámým pachatelem přes Anydesk, který si sám podle instrukcí podvodníka nainstaloval do svého notebooku a poté mu tak zpřístupnil svůj počítač. Při zadávání svých údajů vyplnil také svojí platební kartu včetně bezpečnostního CVV kódu a dále všechny platby potvrzoval ve svém mobilním telefonu,“ popsala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Policisté apelují na lidi, aby byli při obchodování s virtuálními měnami maximálně obezřetní a nikdy si do svých počítačů neinstalovali žádné programy pro vzdálené přístupy. „Takovým krokem umožní pachateli, aby jejich počítač ovládal,“ vysvětlila mluvčí.

Důležité je proto být obezřetný a řídit se několika pravidly:
- nereagovat na telefonické, e-mailové či jakékoliv jiné nabídky k nákupům kryptoměn,
- nikomu neumožňovat vzdálený přístup ke svému počítači, notebooku
- nefotit, ani jiným způsobem neposkytovat osobní doklady nebo jejich kopie cizím osobám
- před vlastním nákupem kryptoměny si vždy pečlivě prostudovat, jak kryptoměny funguj
- zjistit si, jaké druhy kryptopeněženek existují, jaká jsou jejich zabezpečení, výhody a nevýhody.
- v případě rozhodnutí investice do kryptoměn si o burzách zjistit veškeré možné informace a prostudovat si dostupné reference, zejména zda se nejedná o podvodné burzy
Zdroj: Policie ČR

Lidé si mají dávat pozor také na falešné reklamy s kryptoměnou. Na stránky se dostane člověk dostane po jednom kliknutí a tam většinou narazí na zavádějící informace o investicích do virtuálních měn. „Neznalý investor jen stěží odhalí, že se jedná o dezinformace. Navíc pro zvýšení důvěryhodnosti používají podvodníci stránky fingované fotografie z médií či fiktivních rozhovorů různých osobností,“ doplnila Čírtková.