Prostřednictvím svých firem GI Holding a Nero Partners měl slibovat výhodné zhodnocení peněz, přestože věděl, že svým závazkům nedostojí.

Macek jakoukoli vinu odmítl. Před soudem tvrdil, že prodělal mozkovou příhodu a skoro na nic si nepamatuje. Podle krajského státního zástupce Jana Adama ale byla vina manželů jednoznačně prokázána a požaduje přísné tresty. Pro Macka šest až osm let vězní, pro jeho manželku pět až šest let nepodmíněně.

„Jejich vinu podle mého názoru jednoznačně prokazují výpisy z bankovních účtů. Peníze, které jim věřitelé svěřovali vybírali a použili je pro vlastní potřebu, nebo jako úhradu na předchozí dluhy. Postupně jim muselo být jasné, že narůstající dluhy nebudou moci splácet,“ uvedl v závěrečné řeči Adam.

Obhajoba naopak u obou navrhuje zproštění viny. Hana Macková podle obhajoby za nic nemůže, protože všechno měl na starost její manžel. Pro Macka pak mělo jít nepovedenou investici do podnikání, nikoli úmyslný trestný čin.

Dvaapadesátiletý Macek ani jeho o rok mladší žena k soudu nepřešli. Macek čeká na rozsudek ve vazbě, kam byl dopraven poté co se kvůli zdravotním problémům vrátil z Tanzanie. Manželka je stále na útěku. Rozsudek by měl padnout v prosinci.