O trestu soud rozhodl prostřednictvím trestního příkazu, který soudce vydal od stolu. Jiří Dršata měl možnost se proti němu odvolat, v takovém případě by soud musel nařídit hlavní líčení. Jiří Drašata ale trest přijal. Deníku se jej nepodařilo zastihnout. Na telefonická volání nereagoval.

Jiří Dršata podnikal ve stavebnictví a byl odpovědný za placení sociálního a zdravotního pojištění za své zaměstnance. Podle rozhodnutí soudu nezaplatil Jiří Dršata kromě dvou měsíců v říjnu 2012 a lednu 2013 sociální pojištění od března 2010 do února 2013. Okresní správě sociálního zabezpečení nezaplatil přes devětapadesát tisíc korun.

Za totéž období nezaplatil ani zdravotní pojištění za bezmála jednačtyřicet tisíc korun. Dále pak nezaplatil daně za téměř 130 tisíc korun. Firma se nakonec ocitla v insolvenčním řízení.

Bratr Jiřího Dršaty Jan Dršata, který působí jako radní města Jihlavy, se k případu nechtěl vyjadřovat. „To je jeho věc. Já se nebudu k rodinným záležitostem vyjadřovat," reagoval v úterý radní Jihlavy Jan Dršata (ODS). To, že má jeho bratr trvalé bydliště na magistrátu, nepovažuje za nic zvláštního, protože podobně jsou na tom podle něj i tisíce jiných lidí.

Radní Jan Dršata na sebe v poslední době výrazněji upozornil, když podal trestní oznámení kvůli údajným nesrovnalostem v hospodaření hokejového klubu Dukla Jihlava. Případem se zabývala jihlavská policie několik měsíců. Na základě závěrů znaleckého posudku ale nakonec případ odložila, protože nezjistila žádné protiprávní jednání. Dršata sice podal trestní oznámení na neznámého pachatele, ale mířilo proti jednateli Dukly Bedřichu Ščerbanovi.

Ze strany Jana Dršaty šlo o jeho vlastní iniciativu, která se ale nelíbila jeho stranickým kolegům. Ti požadovali jeho odstoupení z pozice radního města. Drašata ale dobrovolně odstoupit odmítl. Nakonec muselo o jeho odvolání hlasovat zastupitelstvo města. Pro jeho odvolání chyběly dva hlasy.