První stání u Okresního soudu v Pelhřimově mají za sebou po tomto pondělí Jiřice. Želiv na něj ještě vyčkává.

Co se týče Jiřic, kanonie podala koncem loňského roku žalobu na určení vlastnického práva čtyřicetihektarového lesa v lokalitě zvané Trucbába. „Pan soudce přečetl podklady týkající se historie předávání pozemku. Zástupce žalující strany poté požádal o třicetidenní lhůtu na doplnění žaloby. Jednání tak bylo odročeno," nastínil průběh prvního stání u soudu v Pelhřimově starosta Jiřic Miroslav Jirků (za STO).

Ještě podotkl, že před samotným jednáním se soudce všech zúčastněných stran zeptal, zda se nechtějí domluvit mimosoudní cestou. „To ale zástupce premonstrátů razantně odmítl," pokrčil rameny starosta.
Začátkem roku se opat želivského kláštera Jáchym Jaroslav Šimek přiznal, že se o poslední možnosti podání žaloby dozvěděli za pět minut dvanáct. Předložit ji totiž mohli nejpozději do konce roku 2015. K tomu zmínil, že doba kolem svátků byla hektická a oni vzhledem ke svým následovníkům nechtěli nic propásnout nebo zanedbat. Dodal ale, že se se zástupci Jiřic i Želiva chtějí v první řadě domluvit.

Situace se ovšem vyvinula jinak. „Na první schůzce se želivskými premonstráty se nám zdálo, že budou domluvě nakloněni, ale další jednání bylo stručnější, s tím, že se sejde rada, která nás seznámí se svým stanoviskem. Poté jsem sháněl pana opata, a ten mi sdělil, že rada se dohodla na tom, že rozhodnutí nechají na soudu," uvedl Jirků.

Želivský opat tehdy potvrdil, že skutečně chtějí, aby pravdu hledal soud. „Mám zodpovědnost k minulým i budoucím bratřím a nemohu sám rozhodovat o majetku. Ať o právu rozhodne soud," řekl Jáchym Jaroslav Šimek.

K mimosoudní dohodě nakonec nedošlo ani v případě Želiva. „Soud bude určovat vlastnictví asi u osmadvaceti nemovitostí. Žalující strana ještě podala upřesnění své žaloby, k němuž jsme měli výtky. Jsou v něm totiž i pozemky, na které by se dle našeho zjištění a úsudku restituce vztahovat neměly," přemítal starosta Želiva Karel Chmel (SNK ED) s tím, že se soudní řízení zatím nekonalo.

Jiřice již u Okresního soudu v Pelhřimově absolvovaly jednání kvůli otázce vlastnictví pětihektarového lesa u rybníku Peruš směrem na Horní Rápotice, který si nárokuje Římskokatolická farnost Jiřice.

Koncem května na druhém stání dal soud za pravdu církvi. „Jedná se o pozemek, který byl jako církevní vlastnictví zapsán v pozemkových knihách od jejich založení v 19. století. Farnost namítala, že zákonné podmínky pro přechod pozemku ze státu na obec nebyly splněny a pozemek je stále de iure v majetku státu," komentoval rozsudek soudu Lukáš Peška, mluvčí Biskupství královéhradeckého, pod nějž jiřická farnost spadá.

Jenže jiřičtí zastupitelé schválili podání odvolání k vyšší instanci. „Na 29. září je v plánu jednání u Krajského soudu v Táboře," prozradil Miroslav Jirků.

Jiřice nyní vlastní celkem 204 hektarů lesů a jejich roční příjem z těžby dřeva činí zhruba dva a půl milionů korun.