Obviněný krajský politik Libor Joukl, náměstek hejtmana, přestal držet po několika měsících bobříka mlčení. Včera předstoupil před novináře na tiskové konferenci, kterou sám svolal.

Poté, co na úvod řekl, že má spoustu důkazů o své nevinně, dal prostor novinářům k otázkám.

Jak vnímáte to, že s největší pravděpodobností skončíte před soudem?

Než aby státní zástupce přiznal, že se zmýlil, když proti mně bylo vzneseno obvinění, tak celou kauzu raději požene až k soudu. Smiřuje se mi s tím špatně, protože mi to dělá problémy v mé práci, v rodině i politice. Tato kauza má ještě jeden dopad. Úředníci se dnes bojí dělat vlastní rozhodnutí. Děláme čtyři sta až pět set výběrových řízení ročně. Nyní už si na velké zakázky raději najímáme velké externí firmy.

Na druhou stranu před soudem budete moci dokázat, že máte pravdu…

Jasně. Vidím tu osmnáct novinářů. Každý o této kauze napsal asi deset stránek. Předpokládám, že kromě jednoho řádku na patnácté stránce napíšete také deset stránek, pokud budu osvobozen. Radě kraje jsem nabídl, aby se podívala do materiálů, které jsem ke kauze nashromáždil, aby radní viděli a sami posoudili, zda jsme někde pochybili.

Máte nějakou obavu, s níž k soudu půjdete?

Že se k soudu chodí pro rozsudek, nikoli pro spravedlnost.

Policie pořídila i nějaké odposlechy. Neobáváte se, že by mohly před soudem zaznít a něčím vás kompromitovat?

Kopie odposlechů mám a nemyslím si, že mě mohou kompromitovat. Odposlechy jsou z přelomu let 2013 a 2014. Když jsem si přehrával některé pasáže, uvědomil jsem si, jak zkresleně mohou vyznít. Žádný z nich nebyl přepsán do písemné podoby.

(Do rozhovoru se vložil obhájce Vít Široký, podle něhož se v případě odposlechů přepisují pasáže, které mají vztah k věci. V tomto případě ale policie žádné přepisy neučinila pozn. red.)

Vylučujete, že by zakázka na sypače byla jakkoli předražená?

Můžu to vyloučit. Stejným způsobem proběhla jiná výběrová řízení. Nakupovali jsme za ceny o třetinu nižší.

Měly někdy sypače Iveco problémy s rozložením váhy, jako se to nedávno ukázalo u starých tatrovek?

Ne. Narážíte na problémy s tatrami, které nesplňují zatížení. Když policie přišla s obviněním, v němž jsou mimochodem zpochybňovány i technické parametry, chtěl jsem znát, jaké technické parametry byly zadávány i u jiných starších zakázek. Proto jsme prověřili zakázky z let 2007 a 2008 a zjistili jsme, že tatrovky nesplňovaly zatížení na nápravách.

Takže nebýt toho, že jste byli obviněni, tak by se na to nepřišlo?

Přesně tak.

Pokud byste byl u soudu uznán vinným a odsouzen, vyvodíte z toho politické důsledky?

Jsem přesvědčen o své nevině. Jakým způsobem budu reagovat na verdikt soudu, to bych nechal až podle toho, jaký bude. Pokud bude v můj neprospěch, tak můžete počítat s tím, že se budu odvolávat, kam až to půjde. Je to do nebe volající, protože snad ani není možné, aby někdo neudělal rozhodnutí v náš prospěch.

Jak je pro vás celé vyšetřování náročné?

Říká se, že čas všechno zahojí. Nezahojí, ale zmírní. Poté, co jsem byl obviněn, jsem se musel z velké části věnovat tomu, abych sehnal důkazy a dokázal, že všechna obvinění jsou jeden velký nesmysl. V té době to bylo hodně náročné osobně i lidsky. Trestní oznámení učinil nějaký důchodce, který zaběhl na státní zastupitelství a řekl, že někde něco slyšel, což je na hraně. Celou dobu jsme se snažili předložit jasné argumenty, ale obvinění přesto běží dál.

Víte, kdo konkrétně trestní oznámení podal?

Byl to bývalý zaměstnanec krajské správy a údržby pan Prokeš.

Kolik vás stojí právníci a znalecké posudky? Kdo to platí?

Stojí to hodně. Chtěl jsem ty nejlepší advokáty. Vše si platím ze svého. Jen doufám, že takových případů nebude víc.

Vzal jste někdy úplatek?

Pokud budete za úplatek považovat to, že jsem někde dostal bonboniéru, tak asi ano. Pokud myslíte peníze, tak ne. Úplatek může být i kytka pro dámu.

Cítíte nějakou snahu od kohokoli vytlačit vás z politiky a dát vám nálepku zločince?

Subjektivně můžu mít jakýkoli názor. Objektivně se k tomu nebudu vyjadřovat. Toto jsou hypotézy.