Foltýn v dovolání tvrdil, že soud špatně vyhodnotil důkazy, byl mu odebrán jeho zákonný soudce a při domovní prohlídce mu policie neoprávněně zabavila některé věci, včetně vlajky Jordánska. Nejvyšší soud dal ve všech těchto námitkách za pravdu pouze jediné, která se týkala jordánské vlajky. Soud proto musel již pravomocný odsuzující rozsudek zrušit a vydat usnesení, v němž rozhodl vrátit vlajku Jordánska Foltýnovi. Ostatní námitky soud odmítl jako nedůvodné, nebo se jimi úplně odmítl zabývat.
Dovolání podal i Roman Motičák ze Žďárska (na snímku vpravo). Ten si podle soudu Foltýna na vydírání veterináře najal. Ani v jeho případě nebylo dovolání úspěšné. Motičák si tak i nadále bude odpykávat osmiletý trest. Ten dostal jako souhrnný za předchozí zločiny.
„Ještě jsem rozhodnutí Nejvyššího soudu nečetl, ale pokud skutečně nebylo dovolání v podstatné části úspěšné, pak mohu dopředu konstatovat, že s tím klient nesouhlasí a určitě podá stížnost k Ústavnímu soudu,“ sdělil Foltýnův obhájce Radek Ondruš.
Foltýn nastoupil do vězení už loni na podzim. Bezmála polovinu z pětiletého trestu si odseděl ve vazbě. Proto není vyloučeno, že už v těchto dnech Foltýn a jeho obhájce pracuje na žádosti o podmínečné propuštění na svobodu.

Foltýn. Motičák i Zdeněk Zapletal, který dostal podmínku za to, že Foltýna odvezl na místo činu, musejí společně a nerozdílně poškozenému zaplatit odškodné jeden milion korun. Veterinář vysoudil půl milionu, jeho manželka musí dostat tři sta tisíc a dvě jeho děti po sto tisících.
„Nepředpokládali jsme, že by mělo u Nejvyššího soudu dojít k nějaké změně. Je pravda, že se se celá kauza táhla dlouho, ale to lze přičíst na vrub obhájci Foltýna, který pro to dělal maximum,“ svěřil poškozený veterinář Luboš K.
Vydírání jako z filmu
Foltýn a Motičák mají vůči poškozenému na svědomí tři vyděračské skutky. V prvním případě dosud neznámá žena vylákala v roce 2011 veterináře na odlehlé místo, kde se na něj vrhli maskovaní násilníci. Veterináře spoutali, zalepili mu nejen ústa, ale i oči, a začali ho mučit.
Pak kolem veterinářova domu Foltýn rozmístil granáty a do poštovní schránky vhodil výhružné dopisy.
Ve třetím případě Foltýn veterináři zapálil vchodové dveře do domu. Foltýn a Zapletal, který bývalého policistu dovezl na místo, byli zatčeni přímo při činu.
Kriminalisté totiž z odposlechů věděli, co má Foltýn v plánu, a čekali na něj přímo v domě veterináře.
Postiženou rodinu policisté ještě před útokem ukryli na bezpečném místě. K domu tenkrát Foltýna dovezl Zapletal. Se dvěma předchozími útoky Foltýna spojovaly pachové stopy, svědecké výpovědi a telefonní odposlechy. Vyděrači ale všechna obvinění odmítali. Obhájce Foltýna zpochybňoval především pachové stopy. Podle nejvyššího soudu to ale není jediný důkaz.

Jihlavský státní zástupce Ivo Novák podal obžalobu k soudu už v roce 2012. Kauzu měl na starosti jihlavský soudce Zdeněk Chalupa. Ten vždy vynesl mnohem mírnější tresty a Zapletala vždy zprostil viny.
Odvolací soud v Brně s rozsudkem nesouhlasil a třikrát vrátil věc k novému projednání. Nakonec případ dostal na starost jiný soudce, který trojici uznal vinnou ve všech bodech obžaloby.
„Z toho pohledu považuji tuto kauzu za vůbec nejrozsáhlejší a nejsložitější v mé kariéře,“ zhodnotil státní zástupce Ivo Novák.
