„Krajský soud, který kauzu okresnímu soudu několikrát vracel, měl k obžalobě určité pochybnosti a soudce okresního soudu proti těmto pochybnostem nechtěl jít,“ uvedl jihlavský okresní státní zástupce Kamil Špelda.

Co přesně je těmi pochybnostmi myšleno, není známo. Aktuální rozsudek padl 19. srpna. Zatím není pravomocný a s největší pravděpodobností záležitost bude znovu muset projednat Krajský soud v Brně. Fučík a Chytil od začátku tvrdili, že nic protizákonného neudělali. Fučík, jako náměstek se podle svých slov choval jako řádný hospodář a Chytil coby podnikatel, který potřeboval generovat zisk.

Mládě tapíra jihoamerického mohou návštěvníci vidět ve výběhu.
Návštěvnost jihlavské zoo láme rekordy: pomohlo počasí i mláďata, podívejte se

Kauza se vleče už několik let. Trestní oznámení padlo už v lednu 2012. Tehdy ho podali hejtman Vysočiny Jiří Běhounek a ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec. Podle jejich názoru a poté i vyšetřovatelů měli Fučík s Chytilem společně zakázky cenově neúměrně navýšit, čímž měl kraj jako zřizovatel cestářů přijít o dva a půl milionu korun. Peníze se měli oba obžalovaní rozdělit mezi sebou.

Obvinění padlo po roce a půl vyšetřování v červnu 2013. První hlavní líčení se konalo v září 2014 a první nepravomocné rozhodnutí soudu padlo v červenci 2016. Druhé pak 7. června 2018. Soud tehdy oba muže uznal vinnými. Fučík dostal tři roky s podmínkou na čtyři roky. Chytil dva roky se stejně dlouhou podmínkou. Kromě toho měli oba uhradit způsobenou škodu, tedy 2,5 milionu korun. Kraj totiž za zakázky zaplatil přes tři miliony korun, ale ve skutečnosti si firmy fakturovaly pouze 623 tisíc korun. Rozdíl podle soudu putoval na soukromé účty obžalovaných.

Poškozené BMW
Policista potvrdil zloděje aut jako svého informátora, kradl i na Vysočině

Podle žalobce jde o závažnou trestnou činnost, protože byla zpronevěřena nemalá částka z rozpočtu veřejné instituce, a takové jednání by se mělo podle něj tvrdě postihovat. Na druhou stranu žalobce podotkl, že se skoro celou údajně zpronevěřenou částku podařilo zajistit.

Pokud by ale osvobozující verdikt potvrdil i krajský soud, není vyloučeno, že by se oba muži mohli domáhat, aby jim byly zabavené peníze vráceny. „Kromě všech zabavených peněz budu chtít po státu i odškodné za neoprávněné stíhání,“ potvrdil Deníku Aleš Fučík.