Třiadvacetiletý student z Kazachstánu, který na začátku července způsobil chaos a paniku na vysočinském úseku dálnice D1, když narážel do ostatních aut, svévolně zastavoval dopravu a   napadal ostatní řidiče, k soudu nepůjde. Znalci totiž zjistili, že za to, co udělal, není trestně odpovědný. „Muž podle znalců trpí duševní poruchou, proto jsme museli jeho trestní stíhání zastavit," řekl Deníku Pavel Kubiš šéf krajských kriminalistů specializujících se na násilné zločiny.

Mladíkovi z Kazachstánu přitom hrozilo až dvanáctileté vězení. Podle policistů nemá jeho případ na Vysočině obdoby. Svým rozsahem je srovnatelný s kauzou odsouzeného piráta z dálnice D1 Luboše Laciny, který svým autem z dálnice vytlačil posádku jiného auta – a byl potrestán pětiletým vězením.

Vrhl se na policistu a ničil zařízení cely

Šílený Kazach během svého řádění na úseku dlouhém osmadvacet kilometrů fyzicky napadal řidiče a kopal do jejich aut. Nejméně ve čtyřech případech se dopustil trestného činu těžkého ublížení na zdraví ve stadiu pokusu. Po zadržení pak napadl policistu a ničil zařízení cely.

Případ nejprve vyšetřovali kriminalisté ve Žďáru nad Sázavou. Jenže kvůli přísnější kvalifikaci si vyšetřování převzali krajští kriminalisté. Cizinec byl obviněn z pokusu o těžkou újmu na zdraví na dvou nebo více osobách, výtržnictví, poškozování cizí věci, násilí na úřední osobě a byl vzat do vazby.

Jenže psychiatři při zkoumání jeho duševního stavu zjistili, že byl v době spáchání činu nepříčetný a nedokázal rozpoznat důsledky svého jednání.

Podle informací Deníku nebyl mladík pod vlivem drog, jak se původně v médiích uvádělo. Po tomto závěru znalců byl převezen do psychiatrické léčebny v Praze Bohnicích.

Aby mladý cizinec něco podobného znovu nezopakoval, je nyní na zodpovědnosti lékařů. Podle nich zřejmě nebezpečný není, protože podle informací Deníku byl z léčebny propuštěn.

Nyní bude záležet na tom, kde se bude duševně nemocný Kazach pohybovat. Pokud se rozhodne zůstat v Praze, kde má trvalé bydliště, bude muset o jeho léčbě, případně o pobytu na svobodě rozhodnout příslušný soud. Pokud odjede do své vlasti, pak celý případ pro české úřady skončí.

Proti usnesení o zastavení trestního stíhání se ještě mohou odvolat poškození lidé, ale s ohledem na diagnózu pachatele mají mizivou šanci na úspěch.

Na nebezpečného řidiče ve Škodě Octavii tehdy upozornili policii lidé jedoucí po dálnici od Prahy na Brno. Za hustého provozu Kazach najížděl do ostatních řidičů a dokonce uprostřed dálnice zastavil, vystoupil a napadal řidiče projíždějících aut. Do aut kopal a  poškodil jejich kapoty i čelní skla. Když se snažil vytlačovat auta z jízdních pruhů, do některých z nich narazil a zavinil nejméně dvě nehody, při nichž byli lidé ohroženi na životě.

Šíleného řidiče pronásledovali policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově a   Domašova.

Řidič jim ale úspěšně unikal. Kličkoval mezi auty a přejížděl z pravého do levého pruhu, čímž se snažil policistům zabránit v předjetí. Zastavil až na 178. kilometru dálnice D1, kde auto odstavil v připojovacím pruhu. Policisté šíleného řidiče okamžitě zadrželi.

Cizinec způsobil škodu za více než sto tisíc korun.