„Když můžeš š…t jinde, tak můžeš i doma,“ řval Jaroslav V. na svou bývalou manželku v jejich bytě v obci na Jihlavsku v červnu před třemi lety. Současně ji chytl za ruku a odtáhl ji do ložnice, kde ji povalil na postel a začal jí stahovat tepláky. Žena se bránila, jak mohla, ale vzhledem k fyzické převaze bývalého manžela jí to nebylo nic platné. Jaroslav V. nakonec ženu násilím vysvlékl. Když zjistila, že nemá šanci, přestala se bránit. Jaroslav V. si pak s odevzdanou ženou dělal, co chtěl až do vyvrcholení.

Obětí násilnického ex-manžela se žena stala znovu o několik dní později. „Obžalovaný poškozenou napadl pod vlivem alkoholu po předchozí hádce. Nejprve ji přemohl a pak rdousil. Poškozená se v tu chvíli nemohla bránit ani volat o pomoc. Máchala kolem sebe rukama a obžalovaného zranila v obličeji. Obžalovaný na ni křičel, že ji podřízne jako svini. Pak ji silou přes zahradu táhl do domu, kde došlo k fyzickému napadení mezi dalšími dvěma osobami, které se snažily poškozenou bránit,“ popsal už dříve napadení jihlavský žalobce Ivo Novák.

K potyčce v bance došlo, když žena přišla vyměnit poničenou bankovku. Ilustrační foto: Policie ČR
Strkanice mezi policisty a ženou se sádrou na ruce skončila pravomocnými tresty

Jaroslav V. po celou dobu procesu jakoukoli vinu odmítal. Podle něj soudy špatně vyhodnotily většinu důkazů. Kauzou se od začátku zabýval Okresní soud v Jihlavě. Ten poslal Jaroslava V. za znásilnění a další závažné trestné činy ublíženi na zdraví, nebezpečné vyhrožování či omezování osobní svobody do vězení na sedm let. Obžalovaný se proti rozsudku odvolal ke Krajskému soudu v Brně. Ten ale verdikt potvrdil. Obžalovaný se nevzdal a podal dovolání k Nejvyššímu soudu. I ten ale rozsudek potvrdil. Následovala ústavní stížnost. Ústavní soud ji vyhodnotil jako oprávněnou a všechny předchozí rozsudky zrušil s tím, že bylo porušeno právo Jaroslava V. na soudní ochranu. Mimo jiné šlo o to, že obecné soudy Jaroslava V. odsoudily pouze na základě důvěryhodnosti poškozené a trestní minulosti obžalovaného, který měl vypovídal jinak než svědci.

Muž z Jihlavy se k výhrůžkám přiznal. Tvrdil, že byly jen plané. Ilustrační foto.
Zavraždím tvoji matku, jdi spát k babičce, řekl muž z Vysočiny dceři

Kauza se vrátila k jihlavskému soudu. Ten loni v září vynesl tentýž rozsudek, tedy sedm let nepodmíněně. Odvolání obžalovaného v listopadu 2022 znovu zamítl brněnský soud jako nedůvodné. Jaroslav V. se opět obrátil s dovoláním na Nejvyšší soud. Ten letos v květnu dovolání znovu zamítl. „Námitky odsouzeného byly vyhodnoceny jako neopodstatněné,“ shrnul kauzu předseda senátu František Hrabec.

Vzhledem k předchozímu postupu odsouzeného je pravděpodobné, že se znovu obrátí na Ústavní soud.