Kolesár kromě toho ještě v Jihlavě znásilnil u zastávky městské dopravy ženu. Za své činy dostal minulý týden trest deseti a půl roku vězení, Růžička má jít za mříže na pět a půl roku. „Některé krádeže spáchali spolu, část z nich pak každý sám. Kolesár má na svědomí škodu přesahující 6,2 milionu korun, Po Růžičkovi zůstala škoda více než pětimilionová," konstatoval v pátek předseda senátu Michael Vrtek.

Dvojice podle obžaloby kradla na mnoha místech republiky. „Bylo to hlavně na jižní Moravě, Vysočině a ve Zlínském kraji," uvedla už dříve státní zástupkyně Ludmila Doležalová.

Muži ale „úřadovali" i na Českokrumlovsku. Právě tamní akce se s nimi účastnil i třetí obžalovaný, pětatřicetiletý Zdeněk Gottwald. Jeho případ ale soud z jednání vyloučil a projedná ho později samostatně. „Krajský soud v Českých Budějovicích ho totiž nedávno potrestal šesti a půl lety vězení za jinou sérii krádeží. Rozsudek ještě není pravomocný. A protože bychom měli uložit souhrnný trest za oba případy, musíme počkat," vysvětlil už dříve soudce Vrtek.

Gottwald se k činu přiznal.

Jsem oběť policie, hájil se obžalovaný

Kolesár obvinění zcela odmítal. Tvrdil, že je oběť policejního vyšetřování. „Nic z toho, co je v obžalobě, jsem neudělal. Pachové stopy, které jsem měl nechat na místě, nic nedokazují. Vzorky mi policisté vzali špatně. Navíc jsem často půjčoval lidem oblečení, auto a další věci. Mohlo se to nějak přenést. Na záběrech z bezpečnostních kamer z místa činu je někdo úplně jiný. Je silnější než já," tvrdil Kolesár.

Růžička u soudu odmítl vypovídat. Na policii se ale k některým vloupáním už dříve přiznal.

Kolesára obžaloba kromě krádeží vinila i ze znásilnění náhodné kolemjdoucí. Toho se měl dopustit v září 2011 v Jihlavě. „Kolemjdoucí ženu chytil a zatáhl ji do křoví. Vyhrožoval, že ji zbije, a osahával ji. Pak ho vyrušilo projíždějící auto a on utekl. Žena od té doby trpí posttraumatickou stre- sovou poruchou," uvedla před časem u soudu státní zástupkyně Doležalová.

I to obžalovaný zcela odmítal. „Nedokážu si představit, že bych ublížil ženě. Je to horší, než kdybych byl obžalovaný z vraždy," řekl konstatoval Kolesár.

Podle soudu ale byly důkazy jasné. „I když byl násilník při činu maskovaný kuklou, napadená ho podle postavy a hlasu u soudu poznala mezi několika dalšími muži. Stopy na jejím oblečení ho navíc také usvědčily," uvedl v odůvodnění rozsudku soudce.

Státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Oba odsouzení tresty nepřijali a ještě v soudní síni se odvolali.