Jednapadesátiletý muž se tam podrobil operaci ledviny, jenomže zákrok nepřežil. Zemřel několik hodin po operaci. Nemocnice ani policie nechtějí případ komentovat. Podle informací Deníku zapomněli lékaři v těle pacienta zdravotnický materiál. „Mohu pouze potvrdit, že se zabýváme úmrtím pacienta v nemocnici, ale s ohledem na další vyšetřování nemůžeme k případu sdělit žádné informace," konstatovala mluvčí Monika Pátková z krajského policejního ředitelství v Jihlavě.

K okolnostem nepovedeného operačního zákroku se nechce vyjadřovat ani rodina zemřelého, který pocházel z Velké Losenice na Žďársku. Poslední rozloučení s otcem tří dcer a bývalým místostarostou obce se konalo předminulý pátek. Příčinu smrti a případnou trestněprávní odpovědnost lékařů nyní musí posoudit znalecké posudky.

Pro ředitelku novoměstské nemocnice Věru Palečkovou je informace o policejním prověřování novinkou. Poprvé se to dozvěděla ve čtvrtek od Deníku. „O úmrtí jsem informována byla, ale to, že případ vyšetřuje policie, slyším od vás vůbec poprvé. Rodina ani police se na nás zatím neobrátily," uvedla Věra Palečková. Ani ona ale nechtěla k okolnostem úmrtí nic dalšího sdělit. „Kromě toho, že jsem vázána mlčenlivostí, tak pitva pacienta byla provedena jinde, tudíž nemáme pitevní protokol," dodala Palečková.

Lékař mlčí

Operaci ledviny prováděli lékaři z urologického oddělení. Deníku se podařilo kontaktovat lékaře, který zákrok prováděl. Ani on však nechtěl být konkrétní. „Děkuji vám za nabídku možnosti vyjádřit se k danému případu. Po konzultaci s mým právníkem vám mohu sdělit následující: „Vzhledem k povinné mlčenlivosti pro zdravotnické pracovníky, která ze mě nebyla sňata, vám nemohu poskytnout žádnou informaci," uvedl lékař urologického oddělení novoměstské nemocnice. S ohledem na teprve se rozbíhající policejní vyšetřování nebude Deník jméno lékaře zatím uvádět.

Případy, kdy lékaři zapomenou v těle pacientů nejrůznější zdravotnický materiál či operační pomůcky, se bohužel občas stávají kdekoliv v republice. Před lety se podobný případ stal na Vysočině například také v Nemocnici Jihlava. Lékaři v těle osmapadesátiletého pacienta během operace zapomněli sterilní operační roušku.

„Museli ho operovat podruhé. A tak zjistili, že mu celou dobu v břiše hnil hadr. Navíc ho špatně vyčistili, takže měl i potom vážné problémy," vzpomněla pacientova dcera, která nechtěla zveřejnit své jméno, na bolestnou zkušenost. Její otec po několika týdnech na následky infekce zemřel. Lékaři to tehdy ženě vysvětlili tím, že jim firma dovezla balení roušek, v němž bylo o jednu roušku navíc, než běžně bývá. Rodina podala na nemocnici žalobu, ale kvůli uplynutí promlčecí lhůty musel soud jejich žalobu zamítnout.

Čas od času ale lidé se svými žalobami uspějí. Rekordní odškodné se podařilo vysoudit třeba rodině Hlavatých z Myslibořic na Třebíčsku. Před dvěma lety soud rozhodl, že třebíčská nemocnice musí zaplatit 3,5 milionu korun jako odškodné za smrt manželky Jaroslava Hlavatého. Žena zemřela v nemocnici při porodu.

Třebíčská nemocnice už v minulosti zaplatila také 3,2 milionu korun za záměnu dvou novorozenců, na kterou přišly poškozené rodiny až po několika měsících života dětí.