Lukáš Hartman z Puklic na Jihlavsku měl teprve rok řidičský průkaz, když loni v lednu kolem půl deváté večer vysadil před domem v Puklicích na Jihlavsku svého opilého kamaráda Petra Štěrbu. Z auta mu musel pomoci vylézt, protože se osmatřicetiletý Štěrba sotva udržel na nohou. Poté devatenáctiletý Lukáš Hartman nasedl zpět do auta, a na blízkém parkovišti se otočil a jel zpátky. Jenže opilý kamarád se mu připletl do cesty a on ho přejel.

Petr Štěrba bojoval v nemocnici o život. Měl vážná zranění hlavy včetně mozku a poraněný hrudník. Nehodu přežil, ale skončil jako invalidní důchodce. Zdravotní problémy má dodnes, kvůli tomu přišel i o řidičský průkaz. Lukáš Hartman, který byl podle obžaloby v době nehody opilý, dosud o řidičský průkaz nepřišel, a může stále řídit.

Ve středu se oba muži potkali při přelíčení u Okresního soudu v Jihlavě. Lukáš Hartman usedl na lavici obžalovaných kvůli obvinění z těžkého ublížení na zdraví. Petr Štěrba nevypovídal, pouze řekl, že po obžalovaném žádné peníze nechce. Soudkyně pak pouze přečetla Štěrbovu stručnou výpověď z policejního protokolu o tom, že si z osudného večera vůbec nic nepamatuje.

Lukáš Hartman se hájí tím, že alkohol před jízdou nepil. „Předtím jsme byli u známého, kterému jsme přivezli dřevo. Dal jsem si čaj a pito," uvedl Lukáš Hartman. Podle něj mu Petr Štěrba pod auto spadl sám, když vrávoral po silnici. Jenže podle obžaloby to bylo jinak. Štěrba na silnici v době střetu ležel a Hartman ho kvůli opilosti přehlédl. K této verzi se kloní i soudní znalec. Lukáš Hartman má po svém boku zkušeného obhájce Radka Ondruše, který se snaží především zpochybnit to, že byl jeho klient opilý.

„Dýchnout dostal až zhruba čtyři hodiny po nehodě, kdy si pro něj přišli policisté do hospody. Pil až v té hospodě, aby se uklidnil," upozorňuje Radek Ondruš.

Odešel do hospody

Lukáš Hartman se po nehodě choval zvláštně. Zastavil asi třicet metrů od místa střetu a místo toho, aby zavolal ihned záchranku, snažil se dozvonit na lidi v ulici. Ti pak zavolali pomoc.

„Byl jsem v šoku," vysvětlil své chování Hartman. Do příjezdu záchranky se sousedé snažili zraněnému muži pomoci. Nosili mu přikrývky a ručníky, protože krvácel. Lukáš Hartman místo toho, aby počkal na policii, odešel do místní hospody. Mezitím zavolal kamarádovi, že nemůže řídit, jestli by mu neodvezl jeho auto a klíčky mu nechal v zapalování. Kamarád souhlasil. Policie pak u něj druhý den auto našla.

„Někdo mi tam pořád říkal, abych se sebral a šel pryč," uvedl Lukáš Hartman. Přiznal, že šel do hospody, kde tehdy seděl i jeho otec, a vypil několik piv a panáků slivovice. Kolem půlnoci si pro Hartmana přišla policie. Byl opilý a agresivní, proto skončil na jihlavské záchytce. Teprve tam dostal dýchnout. V dechu měl 2,29 promile alkoholu.

Soudní znalec vypočítal, že udávané množství alkoholu neodpovídá hladině, kterou mu naměřili. Aby to podle znalce odpovídalo, musel by toho vypít víc. Žalobce se proto domnívá, že Lukáš Hartman byl v době nehody opilý. Kromě výpočtů znalce ale neexistuje přímý důkaz, že by byl Lukáš Hartman v době nehody opilý.

Pokud bude Lukáš Hartman uznán vinným, podle obžaloby dostane zřejmě podmínku a zákaz řízení. Kromě toho bude muset zdravotní pojišťovně uhradit přes 700 tisíc korun za léčení Petra Štěrby. Hlavní líčení bylo ve středu odročeno na listopad.