Jihlavský léčitel a člen oblastní rady ODS Leo Švančara dostal na začátku týdne od Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) pokutu 600 tisíc korun za klamavou reklamu. Na svém internetovém e-shopu od loňského května nabízí homeopatické produkty na nejrůznější zdravotní neduhy, včetně onemocnění rakovinou.

Podle SÚKLu je problém v tom, že je označuje za léky, přestože výrobky neprošly úřední registrací. Kauzou se zabývá už od dubna také jihlavská policie. „Případ zatím prošetřujeme jako podezření ze spáchání přečinu neoprávněného podnikání," informoval jihlavský policejní mluvčí Martin Dušek.

V případě obvinění hrozí Švančarovi až dvouleté vězení nebo zákaz činnosti.

Švančara se odvolal

Podle SÚKLu může prezentace Švančarových výrobků v lidech vzbudit dojem, že jde o regulérní a zákonem schválené léky. „Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal příkaz, na základě kterého byla panu Švančarovi uložena pokuta, která zatím nenabyla právní moci," uvedla mluvčí úřadu Lucie Šustková.

Leo Švančara je postupem úřadu překvapen a během včerejška se proti pokutě odvolal. Lhůta mu končí v pondělí. „Sankce přišla bez varování, což se mi vůbec nelíbí. Nechápu, proč mi úřad nejdřív nesdělil, že se mu na mém podnikání něco nezdá, abych na to mohl reagovat," namítá Leo Švančara.

Jihlavský léčitel k tomu bude mít podle mluvčí Šustkové možnost v průběhu správního řízení, které s ním úřad zahájí poté, co dostane jeho odvolání.

Leo Švančara na stránkách e-shopu upozorňuje, že neprodává skutečné léky, jak toto slovo chápou a vykládají české zákony. Na druhou stranu ale výrobky jako léky prezentuje. „Moje homeoléky léčí často i onkologická onemocnění, a to v kterémkoli stadiu," deklaruje na úvodní stránce svého e-shopu Leo Švančara.

Klientům nabízí balíčky obsahující přírodní cukr či globule složené ze sacharosy a laktosy a nemají žádné vedlejší účinky. Přípravky nakupuje ve velkoskladu s léčivy. Balíčky opatří vlastní průvodní informací a nabudí je konkrétní léčivou informací, která podle něj v organismu člověka vyvolá sama a ve většině případů velmi rychle samoléčící proces. Jak to udělá? „Položím na ně svou ruku," prozradil Deníku léčitel Švančara.

Takto zpracované léky potom nabízí na internetu svým klientům. Podle Švančary navštíví jeho e-shop denně asi dvacet uživatelů. „Obchod jsem vytvořil především pro lidi, kteří jsou zdaleka a nemohou za mnou tak často jezdit. Mám klienty v Anglii i na Slovensku," řekl Švančara.