Problém je v tom, že si na cestu měl vzít několik desítek milionů svých věřitelů. Minimálně deset z nich na něj kvůli tomu podalo trestní oznámení. Na případu už pracují kriminalisté specializující se na nejzávažnější hospodářské zločiny v kraji.
„Ke konkrétní osobě nemůžeme bohužel sdělovat konkrétní informace. Nemůžeme proto informace potvrdit, ale ani vyvrátit,“ uvedla mluvčí krajského policejního ředitelství Dana Čírtková.
Kriminalisté se zatím Macka snaží najít vlastními silami. Dosud totiž po něm nebylo vyhlášeno celostátní pátrání a jeho profil se dosud neobjevil v policejní databázi hledaných osob. Pro kriminalisty je důležité uprchlíka najít, protože ho potřebují vyslechnout k podaným oznámením. Desítky milionů korun lidé Mackovi poskytli s tím, že jim je měl výhodně zhodnotit.
Policisté: V Česku není
„S jistotu víme, že dotyčný není v České republice. Nyní zjišťujeme, v jaké zemi se nachází. Samozřejmě, že by bylo lepší, kdyby se do země vrátil dobrovolně,“ uvedl k případu krajský státní zástupce Jan Adam. Vyloučeno není ani to, že se může Macek skrývat v zemi, s níž nemá Česká republika smlouvu o vydávání zločinců. V takovém případě by mohl být Macek stíhán a souzen jako uprchlý.
Macka se snaží také najít jihlavský soud, aby mu doručil výzvu k nástupu do vězení. Macek byl loni v září odsouzen ke třem letům za to, že si objednal vydírání bývalé účetní.
Žena zažila doslova peklo, když musela čelit mafiánským výhružkám. V poštovní schránce například našla obálku s ostrým nábojem, rozbité zápalné lahve kolem domu, výhružné zprávy v telefonu, fasádu domu označkovanou od nábojů z paintballových zbraní, a několik týdnů musela být pod policejní ochranou. Rozsudek je už je pravomocný, protože ho potvrdil i Krajský soud v Brně.
Macek před soudem všechna obvinění popíral. Jenže ho usvědčili spoluobžalovaní Libor Hladký a Ondřej Plašil, kteří útoky fyzicky provedli. Oba se ke všemu přiznali a spolupracovali s policií.
Hladký u soudu potvrdil, že si ho Macek na černou práci najal. Za to mu slíbil dvakrát dvacet tisíc korun. Hladký peníze předal Plašilovi, který s útoky Hladkému pomohl. Hladký dostal tříletý trest s podmínkou na pět let. Navíc musí být pod dohledem úředníků.
Plašil dostal trest na dva a půl roku s podmínkou na tři a půl roku. Kromě doznání oběma pomohlo i to, že poškozeným už dříve vyplatili sto šedesát tisíc korun jako odškodné za majetkovou i nemajetkovou újmu. Zdeněk Macek musí podle rozhodnutí soudu zaplatit obětem přes pět set padesát tisíc korun.