S Mackem měla stát před soudem i Jeho žena Hana. Tu ale soud pro nedostatek důkazů všech obvinění zprostil. Hanu Mackovou zastupoval u soudu pouze její obhájce. Stíhána byla jako uprchlá. Se svými třemi dětmi žije v Tanzanii, kam Macek zhruba před čtyřmi lety s celou rodinou uprchl. Kvůli zdravotním problémům se ale musel předloni vrátit. Prakticky okamžitě po návratu do vlasti skončil ve vazbě.

Čtvrteční rozsudek není pravomocný. Macek se na místě odvolal. Státní zástupce Jan Adam si ponechal lhůtu. Soud sice ohledně viny rozhodl podle podané obžaloby, ale u jednoho ze skutků ponížil způsobenou škodu. Mackovi i jeho ženě v případě odvolání státního zástupce stále hrozí trest od pěti do deseti let.

„Počkám si na písemné vyhotovení rozsudku a podle toho se rozhodnu, zda se odvolám či nikoli,“ uvedl pro Deník Vysočina žalobce Jan Adam.

Sliboval deset procent měsíčně

Podle obžaloby měl Macek prostřednictvím svých firem GI Holding a Nero Partners slibovat výhodné zhodnocení peněz, přestože věděl, že svým závazkům nedostojí. Jedna z poškozených uvedla, že Mackovi postupně dala přes dva miliony korun. Macek ji měl slíbit měsíčně deset procent. Kromě toho ji ujišťoval, že dostane jako zástavu nějakou nemovitost v Jihlavě a Velkém Beranově. Jenže tuto nemovitost po lidech, kteří údajně nespláceli své závazky a nemovitostí ručili, nabízel Macek i jiným poškozeným. Macek ji vyplatil mizivou část. Největším „sponzorem“ Mackova podnikání byl muž ze Žďáru nad Sázavou, který mu postupně svěřil neuvěřitelných více než 54 milionů korun.

Macek u soudu tvrdil, že si vzhledem ke svému zdravotnímu stavu a prodělané mozkové příhodě prakticky na nic nepamatuje. Obhájce Mackové argumentoval tím, že o způsobu podnikání jeho klientka nic nevěděla.

Čtvrteční rozsudek může dávat poškozeným jen částečnou satisfakci. Kauzou se sice ještě bude muset zabývat Vrchní soud v Olomouci, ale zda někdy ještě uvidí své peníze, není vůbec jasné.