Přiznal, že šidil celníky při falešných denaturacích, popsal, jak měli jednotliví lidé rozdělené úkoly, i konkurenční boj s likérkami ohledně kvality lihu, který prý nakonec dovedl policisty na jeho stopu.

Za nejlepší léta, kdy se mu prý podařilo získat nejvíce nelegálního lihu, označil roky 2004 a 2005. Žalobci řekl, že se hodlá přiznat a spolupracovat i v souvisejícím trestním řízení s takzvanou lihovou mafií.

Březina vypovídal tři hodiny. Uvedl, že denaturaci, tedy znehodnocení lihu pro konzumaci, předstíral před celníky. Využil jejich nedůslednosti i mezer v jejich pracovních postupech. „Je jasné, že na konci té denaturace musel být líh v pořádku. Na začátku si ale vzorky neodebírali pokaždé. Když přišli do kanceláře, věděl jsem, kolik mají lahví na vzorky. Donesli to v taškách a vyskládali to na stůl," uvedl Březina.

Z toho prý zjistil, zda se může pustit do falešné denaturace, a dal pokyn skladníkovi Rostislavu Hanulíkovi. Celníky prý klamal i látkami, aby po čichu rozdíl nepoznali. Podle něj záleželo i na počasí. „Někdy byli nažhavení na práci, to člověk viděl a rozhodl se už na místě. Velice dobré roky byly 2004 a 2005. Ti celníci v tom tehdy nebyli zběhlí a nevěděli, která bije," řekl s tím, že se nechali snadno obalamutit. Kolik takto získal nelegálního lihu, nedokázal odhadnout. Prý je to ale méně, než tvrdí jeho bratr Tomáš. Ten dříve vypověděl, že nejméně 23 milionů litrů lihu bylo zneužito a líh šel do oběhu bez zaplacení daně. „Všechno jsem ale řídil já, i falešnou denaturaci," uvedl Březina. Podle žalobců mohl jeho gang na nezdaněném lihu ošidit stát o tři miliardy.

U soudu také Březina přiznal, že firma Morávia-Chem byla jeho společnost. Jednatele Radka Menšíka prý řídil Lubomír Kaláč, který přebral veškerou dopravu i sklady. Na uplacení celníků měl u sebe prý padesát tisíc korun. Kaláč byl také oficiálním majitelem areálu někdejší cihelny ve Stojčíně na Pelhřimovsku. Sem nechal Březina navézt více než milion litrů lihu a nyní viní Kaláče z toho, že mu tři sta tisíc litrů zpronevěřil.

Alena Horáková (čtk)