Uplynulý rok byl na Jihlavsku rokem násilníků a podvodníků. Alespoň podle pohledu do výroční statistiky trestné činnosti, která právě v kategoriích násilné a hospodářské činnosti vzrostla nevýrazněji.

Celkově se kriminalita zvýšila, objasněnost trestných činů klesla pod padesátiprocentní hranici. A významnou roli hrají zkušení kriminálníci, neboť více než polovinu trestně stíhaných představují recidivisté.

Loni došlo na Jihlavsku k 157 násilným trestným činům, což je 30 víc než v roce 2012. Přestože tak měli policisté s tímto druhem trestné činnosti víc práce, neprojevilo se to negativně na objasněnosti. „Kriminalisté objasnili téměř 79 procent případů," upřesnila jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

O rok dřív se objasněnost zastavila na čísle 68,5 procenta. „V souvislosti s objasněnými násilnými trestnými činy zahájili kriminalisté trestní stíhání celkem 113 osob. Z tohoto počtu je 57 recidivistů, 7 žen, 6 mladistvých a 4 nezletilí," zveřejnila další údaje policejní mluvčí.

Mezi násilnými trestnými činy dominují úmyslná ublížení na zdraví (36 skutků). Následují porušování domovní svobody (33 skutků) a loupeže (24 skutků). „Z loupeží se kriminalistům podařilo objasnit přes 83 procent případů, více než osmdesátiprocentní objasněnost je také u spáchaných úmyslných ublížení na zdraví," dodala Kroutilová.

Mezi loňskými násilnými trestnými činy jsou i dva případy usmrcení z nedbalosti.

V oblasti hospodářské kriminality došlo loni k 310 trestným činům, což je o 60 víc než v roce 2012. Objasněnost zůstala nezměněna, v obou letech se podařilo objasnit 61,6 procenta skutků. „V souvislosti se spácháním hospodářského trestného činu zahájili kriminalisté trestní stíhání celkem 146 osob, z tohoto počtu je 59 recidivistů a 32 žen," doplnila informaci o konkrétní čísla Kroutilová.

Pachatelé se nejčastěji dopouštěli podvodů (92) a neoprávněného držení platební karty (73), přibylo úvěrových podvodů (34).