Krajský soud v Brně vyhověl odvolání sedmatřicetiletého Vlastimila Šimoníčka, který má čin na svědomí a trest mu snížil o polovinu. Šimoníček by si tak měl definitivně odsedět šest let. Podle jihlavského soudu by po opuštění věznice měl skončit v detenčním ústavu. Podle znalců je jeho náprava problematická a pro společnost je vysoce nebezpečný. Jenže i v tomto směru má odvolací soud pochybnosti.

„Rozhodnutí o uložení zabezpečovací detence odvolací soud zrušil a vrátil věc soudu prvního stupně k novému projednání,“ uvedla mluvčí brněnského krajského soudu Klára Belkovová.

Co přesně soud vedlo k těmto rozhodnutím, není známo.„Písemné odůvodnění odvolacího soudu jsem zatím nečetl, takže to nemohou komentovat,“ vyjádřil se jihlavský okresní státní zástupce Kamil Špelda.

Záznam z kamery při loupeži v lékárně v Brtnici.
VIDEO: Minutové přepadení lékárny. Narkoman dostal dvanáct let a detenci

Šimoníček odmítl k obvinění vypovídat. Jednou se ale k činu přiznal, a to před soudem, který rozhodoval o jeho vzetí do vazby.

Přepadení se odehrálo loni 28. ledna kolem půl jedenácté dopoledne v Široké ulici v Brtnici. Šimoníček na lékárnici ihned po vstupu do prodejny vytáhl pistoli. Chtěl peníze a léky. Z pootevřené kasy si sám vyndal necelých pět tisíc korun. Lékárnice mu pak ještě podala požadované krabičky s léky Rivotril a Tramal. Celé přepadení trvalo jednu minutu. Deníku se podařilo z přepadení získat video. Z něho je patrné, že se Šimoníček v lékárně zdržel opravdu jen velmi krátkou chvíli.

Podle psychiatrického posudku je závislý na několika návykových látkách. Jeho osobnost je nezralá, psychicky slabá se sklony k závislosti na drogách. Trestné činnosti se pak dopouštěl především pod vlivem návykových látek.