Násilí se odehrálo v době, kdy kriminalisté mapovali dění kolem autoškoly. Motivem činu byla zřejmě žárlivost. Kobylka neunesl, že žena tehdy navázala intimní vztah s policistou z Prahy, který se na vyšetřování korupce a manipulaci se závěrečnými testy v autoškole Lubomíra Kobylky podílel.

Čtyřiačtyřicetiletý Lubomír Kobylka se hájil tím, že nic neudělal, a v soudní síni řekl, že to byl komplot proti jeho osobě. „Je to smutné, protože se nic takového nestalo, a nechci se k tomu dál vyjadřovat," řekl ve středu Deníku majitel autoškoly Lubomír Kobylka.

Znásilnění se podle definitivního rozhodnutí soudu odehrálo v kanceláři autoškoly v ulici Novosady ve Velkém Meziříčí 23. listopadu 2009. Tehdy jednatřicetiletou bývalou přítelkyni donutil Kobylka k pohlavnímu styku násilím. „Udeřil jí pěstí do spánku a vulgárně jí nadával. Křičel na ni, že jí nikdo jiný mít nebude. Pak ženu opakovaně znásilnil, násilím odvlekl do auta a odvezl za jejím dítětem," popsala čin státní zástupkyně Jaromíra Vejchodská.

Za to dostal Kobylka trest dva roky vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Navíc se bude muset podrobit dohledu úředníků.

Trest mu už před časem udělil Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou. Jenže Kobylka si podal odvolání. Kvůli právní kvalifikaci se případem zabýval i Nejvyšší soud. Jihlavská pobočka krajského soudu v Brně ve středu Kobylkovo odvolání definitivně zamítla a potvrdila mu podmínku. Středeční rozhodnutí soudu je tak konečné.

Nápověda u zkoušek

Lubomíru Kobylkovi hrozí mnohem tvrdší trest za manipulaci při závěrečných zkouškách v autoškole. Společně s dalším učitelem autoškoly Lubomírem Izdným a zkušebním komisařem Tomášem Bílkem z Velkého Meziříčí měli klientům pomáhat vyplňovat závěrečné testy. Policie už případ uzavřela a státní zástupce spis předal soudu ve Žďáru nad Sázavou s návrhem na podání obžaloby. Nyní obsáhlý spis studuje soudce Jiří Večeřa.

Podle něj jde o vůbec nejrozsáhlejší případ u žďárského soudu. Spis má kolem devíti tisíc stran. První hlavní líčení by mohl soudce nařídit na začátek příštího roku. V případě uznání viny hrozí Kobylkovi a Izdnému až pět let vězení, Bílkovi až osm let.