Po počátečním šoku se Belka od dělníků ze Slovenska dozvěděl, že jeho les nechal vykácet důchodce Libor Prouza z Kamenice nad Lipou. „Šel jsem si to s ním vyříkat. Musel jsem ho vylákat na schůzku s tím, že potřebuji vykácet dřevo. V tu chvíli byl ještě ochotný, ale jakmile jsem mu řekl, o co jde, začal se chovat jako smyslů zbavený. Chtěl jsem to vyřídit nějakou dohodou, ale nedalo se s ním vůbec mluvit. Nezbylo, než to oznámit na policii,“ vzpomínal Belka na události z loňského října.

Policie nakonec čtyřiašedesátiletého Prouzu obvinila z krádeže. Podle obvinění nechal na zhruba půl hektarových pozemcích u obce Dolní Smrčné a Brtnice vytěžit osmačtyřicet kubíků dřeva, s nímž pak nakládal jako s vlastním. „Údajně dřevo prodal do Polska, ale to není úplně jasné,“ podotkl Belka. Vytěžené dřevo mělo cenu minimálně necelých čtyřicet tisíc korun.

Kauzou se zabýval Okresní soud v Jihlavě. Prouza jakoukoli vinu odmítl. Tvrdil, že jen vytyčil prostor, v němž se má těžit. Udělal to pro známého, který si na vytěžení dřeva najal partu těžařů ze Slovenska. Moc tomu prý nerozuměl. Žádný prodej ani těžbu neorganizoval a byl pouze konzultant. Soud ale jeho tvrzení neuvěřil. Považoval ho za účelové, nevěrohodné a protiřečící si. „Na jedné straně obžalovaný uvádí, že tomu nerozuměl, na druhé straně uvádí, že byl konzultant a pouze vytyčil prostory ke kácení,“ uvedl v rozsudku soudce Vladimír Sova. Majitel Belka dodal ještě další mužovo tvrzení. „Mně tvrdil, že mu dřevo někdo ukradl,“ dodal Belka.

Soud nakonec Prouzu uznal vinným z krádeže a odsoudil ho k peněžitému trestu přes osmačtyřicet tisíc korun. Kromě toho musí majiteli lesa uhradit způsobenou škodu.

Rozsudek jihlavského soudu ve čtvrtek 10. listopadu potvrdil Krajský soud v Brně. „Odvolání obžalovaného i státní zástupkyně bylo zamítnuto. Rozhodnutí je pravomocné,“ informovala mluvčí krajského soudu Klára Belkovová.