Kriminalistům z Vysočiny se podařilo vyřešit vraž-du fingovanou jako sebevraždu. Ze zločinu vraždy a porušování domovní svobody obvinili pětatřicetiletého Štěpána Kavana z Moravských Budějovic. Okresní soud v Jihlavě v pátek Kavana poslal do vazby.

„Důvodem pro uvalení vazby byla hrozba vysokého trestu," řekl Deníku jihlavský soudce Milan Pokorný. Kavan u pátečního soudu odmítl vypovídat. Za vraždu spáchanou po předchozím rozmyslu hrozí dvakrát trestanému a jednou amnestovanému Kavanovi dvanáct až dvacet let vězení.

Neobvyklý případ se stal na začátku května v Lukově u Moravských Budějovic na Třebíčsku. Osmačtyřicetiletého muže s prostřelenou hlavou, našel v domě jeho desetiletý syn.

„Ze začátku to opravdu vypadalo na jasnou sebevraždu. Na místě ležela střelná zbraň i dopis na rozloučenou," popsal krajský kriminalista Pavel Kubiš a pochválil kolegy z Třebíče, kteří byli k údajné sebevraždě přivoláni.

„Důkladným prohledáním místa činu a zjištěním dalších okolností se kolegům zdály některé okolnosti podezřelé," uvedl Kubiš.

Pitva potvrdila, že muž zemřel na střelné poranění hlavy z bezprostřední blízkosti. Podezřelé okolnosti nakonec kriminalisty přivedly Štěpánu Kavanovi, který žil několik let s dcerou oběti.

Šlo o osobní důvody

Kavana se nakonec pod tíhou důkazů a několikahodinovém výslechu k vraždě přiznal.

„Obviněný několik dní před vraždou vnikl do domu, který dobře znal, a oběti ukradl loveckou brokovnici i s nábo- ji. Tu si schoval do zemědělského přístřešku. V pátek 2. května se do domu vrátil. Vyzvedl si schovanou zbraň a svou oběť zastřelil. Poté nastrčil i dopis na rozloučenou a z místa činu utekl," popsal vražedný útok Pavel Kubiš.

Motiv činu nechtějí kriminalisté specifikovat. Kubiš jen sdělil, že šlo o osobní důvody.

Kavan se s dcerou oběti rozešel před několika měsíci. Podle informací Deníku byl s rozchodem vyrovnaný, měl však spory s otcem přítelkyně. S největší pravděpodobností šlo o peníze. Kavan údajně po oběti vymáhal dluh několik desítek tisíc korun.

Od kauzy manželů Stodolových věnují kriminalisté sebevraždám zvýšenou pozornost, a nyní se jim to vypla-tilo.

Pavel Kubiš nechtěl konkrétně říci, jaké okolnosti je přivedly od sebevraždy k vraž-dě, ale nabízí se například dopis na rozloučenou, který Kavan sám napsal a nechal na místě činu. Podrobnějším zkoumáním zřejmě přišli na to, že nejde o písmo oběti.

Asi nejzásadnějším vodítkem byly stopy z místa činu. Podle informací Deníku došlo mezi oběma muži k velmi krátké rozepři, při níž vyšly z brokovnice dva výstřely. První skončil ve stropě, teprve ten druhý v mužově hlavě. Je divné, aby člověk, který se rozhodne zastřelit brokovnicí z bezprostřední blízkosti, minul.

Kriminalisté také nařídili exhumaci už pohřbené oběti, protože když zjistili, že jde pravděpodobně o vraždu, museli provést další pitvu. Na těle oběti však údajně žádné povrchové zranění, které by svědčilo o aktivní obraně, patologové nenašli. Kavan byl v minulosti dvakrát soudně trestán. Na přelomu tisíciletí dostal podmínku za výtržnictví a ublížení na zdraví.

V roce 2012 byl odsouzen Okresním soudem ve Znojmě k další podmínce za omezování osobní svobody a nebezpečné pronásledování (stalking). Na tento trest se vztahovala amnestie prezidenta Václava Klause.

Letos jde už o třetí vraždu v kraji. Všechny se podařilo objasnit.