Závislost matky na drogách a nedostatek peněz v rodinném rozpočtu málem připravily o život teprve tříměsíčního kojence z Jihlavy. Kromě toho, že třiadvacetiletá matka zanedbávala jeho hygienu, dávala synovi nevhodnou a pro tak malé dítě život ohrožující stravu. Když jí došly peníze na dětské sušené mléko, krmila ho i několik dní po sobě kravským mlékem.

Dítě loni v listopadu našly v zanedbaném a zuboženém stavu v zakouřeném bytě rodičů matky sociální pracovnice během neohlášené kontroly. Když v kočárku spatřily pomočené, opruzené, na omak studené, zapáchající a apatické dítě, rozhodly se mu pomoci. Jenže v bytě nebyly žádné hygienické prostředky, ani pleny na přebalení. Matka nebyla k zastižení a její hluchoněmý druh úřednicím řekl, že dítě není jeho a matka se o něj nestará, ať jí ho konečně seberou. Sociální pracovnice v bytě nenašly ani žádné jídlo vhodné pro kojence. V lednici pouze objevily otevřené kravské mléko.

Po následné telefonické konzultaci s dětskou lékařkou musela pro chlapce přijet rychlá záchranná služba. Zubožený stav dítěte překvapil i samotné záchranáře. V ohrožení života skončil kojenec na dětské jednotce intenzivní péče. Do nemocnice byl převezen podchlazený, odulý, podvyživený, se značnými opruzeninami a rizikem infekce, exémem na hlavě a počínajícím selháváním ledvin od krmení kravským mlékem.

„K úmrtí dítěte nedošlo jen díky včasnému zásahu sociálních pracovnic a následné hospitalizaci v nemocnici," upozornil státní zástupce Ivo Novák.

Soudce uvažoval o přísnějším trestu

Matku kojence a dalších dvou nezletilých dětí Žanetu M. z Jihlavy nakonec kriminalisté obvinili ze zločinu týrání svěřené osoby, za což jí hrozilo dva až osm let vězení.

Soudce Okresního soudu v Jihlavě Zdeněk Chalupa nakonec Žanetu M. potrestal tříletým vězením. Trest jí podmíněně odložil na zkušební dobu čtyř let. Soudce během hlavního líčení zmínil, že vážně uvažoval o nepodmíněném trestu. Pro výchovný trest se rozhodl po zvážení všech polehčujících okolností.

„Obžalovaná se ke svému jednání doznala, projevila lítost a dosud nebyla soudně trestána," vyjmenoval soudce Chalupa nejdůležitější polehčující okolnosti. Státní zástupce ještě ocenil, že obžalovaná netrvala na osobním výslechu svědků a nesnažila se nijak zbytečně hlavní líčení protahovat.

Soud Žanetu M. sice neposlal do vězení, ale k podmíněnému trestu jí přisoudil další omezení a povinnosti. Během čtyřleté zkušební doby musí svému synovi jako nemajetkovou újmu zaplatit padesát tisíc korun. Dalších necelých deset tisíc musí zaplatit pojišťovně. Během čtyř let navíc nesmí pít alkohol ani brát drogy a musí být pod dohledem probačních úředníků. Obžalovaná se navíc musí kdykoli podrobit namátkové kontrole na alkohol a drogy. Pokud zákaz poruší nebo nesplatí peníze, hrozí jí, že skončí na tři roky ve vězení.

Včerejší rozsudek je pravomocný. Obžalovaná, státní zástupce a další zmocněnci se vzdali práva na odvolání.

Žaneta M. se včera k zanedbání péče přiznala. „Souhlasím s tím, že všechno nebylo, jak má být. Bylo to kvůli tomu, že jsem brala drogy a neměla peníze. Na všechno jsem byla sama a nezvládala to. Dítěti jsem nechtěla ublížit. Uvědomuji si, že jsem peníze utrácela za zbytečnosti. Toho, co se stalo, lituji," uvedla žena, která se třemi dětmi přišla k rodičům poté, co ji vyhodili z azylového domu v Havlíčkově Brodě. U soudu včera ještě zaznělo, že Žaneta M. čeká čtvrté dítě.