VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Matka se obává, že svěřuje dceru deviantovi

Vysočina – Kriminalisté z Vysočiny se už několik měsíců zabývají případem údajného znásilnění teprve čtyřleté holčičky ze Žďárska.

18.11.2016
SDÍLEJ:

O nutném důkladném vyšetření otce je přesvědčena i sexuoložka Želmíra Herrová z Havlíčkova Brodu. Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Trestní oznámení podaly hned dvě dětské lékařky. Psycholožka Marie Vignatiová z Brna a gynekoložka Barbora Žáková z Hradce Králové. Obě dvě mají podezření, že se dívenka stala obětí nestandardního sexuálního chování ze strany otce. Obavy má především matka holčičky, proto se nyní snaží přesvědčit úřady i soudy, aby byly opatrné a důkladně prověřily všechny okolnosti případu.

„Chci mít stoprocentní jistotu, že mohu své dítě do péče otce svěřit, byť jde o pár hodin. Několikrát se stalo, že se dcera od otce vrátila s podezřelými šrámy na těle," svěřila se Deníku matka dítěte.

Vzhledem k věku holčičky a její bezbrannosti prověřují případ kriminalisté, zabývající se nejzávažnějšími trestnými činy, pro podezření ze spáchání zločinu znásilnění dítěte mladšího patnácti let. „K případům, kde by mohlo být obětí nezletilé dítě, se s ohledem na zákon o obětech trestných činů nevyjadřujeme. Totéž platí v tomto případě," konstatovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Podle informací Deníku zatím nebyl nikdo obviněn. Dozorující státní zástupce Jiří Morava Deníku sdělil, že by v nebližší době měla policie v případu učinit rozhodnutí, zda někoho obviní, či nikoli.

Velmi citlivý případ

Vzhledem k citlivosti případu se Deník rozhodl nezveřejnit jména matky, dítěte ani otce. Matka ze Žďárska svou dceru vychovává od narození jako samoživitelka. Otec se dítěte po narození zřekl a nyní žije v Praze. S matkou a dcerou nikdy nežil ve společné domácnosti. Znovu se o dceru začal aktivně zajímat před dvěma lety.

„Dceru jsem mu svěřovala vždy na pár hodin. Jenže pak přišla s modřinou na horním rtu. Řekla mi, že ji tatínek hodně líbal, následovala spálenina nemalého rozměru na bříšku, údajně od toho, jak ji tatínek tahal po koberci v cukrárně. Dcera mi také popisovala, jak ji otec olizuje ruku i nohu, začala si strkat plyšáky i ruce mezi nohy. Vrcholem bylo, když mi ukazovala, jak ji otec tahal za bradavky. Bylo jí to nepříjemné a říkala mu, ať to nedělá. Dříve jí důkladně otíral zadeček při přebalování, až z toho měla opruzeniny. Neustále ji nosil posazenou za krkem, nutil ji tahat ho za uši. Pak začaly gynekologické potíže. Dcera se v noci budí a křičí ze spaní. Musela dostat léky na uklidnění," popsala stav dcery matka.

Otec, který je učitelem na víceletém gymnáziu a během deseti let vystřídal už několik škol, navíc podle matky vede nestandardní sexuální život.

„Vyprávěl mi, jak kouká studentkám do výstřihu, rozesílal své nahé fotky po internetu a nechal si posílat fotky nahých dívek. Už dříve se mi svěřil, že by se měl nechat vyšetřit, když ho tak vzrušují mladé slečny," popsala matka.

Přesto v polovině října Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou rozhodl o rozšíření kontaktu otce a dcery. Dříve si ji mohl brát na pár hodin v jednom dni, nově soud rozhodl, že si ji může půjčovat na víkend.

Podle soudu otec netrpí žádnou sexuální deviací, která by mohla dceru ohrozit, což měl potvrdit znalecký posudek Jana Zbytovského.
Tento posudek ale kritizuje jiný renomovaný soudní znalec specializace na sexuální deviace Aleš Kolářský z Prahy. Podle něj je nutné podrobit posudek kolegy Zbytovského důkladné revizi, protože jsou v něm sporné momenty. O důkladném vyšetření otce je přesvědčena i sexuoložka Želmíra Herrová z Havlíčkova Brodu.

„Na základě informací, které jsem získala od matky, by bylo nejvhodnější, kdyby se otec podrobil novému a důkladnému vyšetření, jinak nemůže mít soud ani sociální pracovnice jistotu, že může svěřit dítě do péče otce," uvedla Herrová.

„Nebylo prokázáno, že by otec v současné době pro dceru představoval větší hrozbu, než kterou je její matka, a nic nebrání rozšíření styku tak, aby otec mohl reálně osvědčit své výchovné schopnosti, které následně soud při dalším jednání vyhodnotí a tato zjištění využije v konečném rozhodnutí o úpravě styku," napsal žďárský soudce Miloš Helcl.

Podala odvolání

Matka si proti rozhodnutí soudu podala odvolání, které bude muset přezkoumat Krajský soud v Brně – pobočka v Jihlavě. Matka nechce nijak bránit otci v kontaktu s dcerou, na niž platí alimenty, ale chce, aby kontakt dcery s otcem byl zatím pod kontrolou třetí osoby. Matka holčičky byla překvapena i tím, že u soudu ona ani otec nedostali možnost se k okolnostem případu vyjádřit vlastními slovy.

Dětská psycholožka Marie Vignatiová doporučuje, aby se do vyřešení celé kauzy mohl otec s dcerou stýkat pouze za přítomnosti matky.

„Je potřeba revizním posudkem jednoznačně vyloučit sexuální deviaci otcea teprve poté postupně omezovat přítomnost matky," uvedla lékařka, podle níž dítě trpí separační úzkostí.

Otec ale jakékoli spekulace o své sexualitě odmítá. Matka podle něj dělá všechno proto, aby mu znesnadnila kontakt s dcerou, a soud mu dal částečně za pravdu.

„Z obsahu spisu, znaleckých posudků a vyjádření znalců vyplývá, že matka má značnou obavu o dceru, její zdraví a negativní vliv otce a tyto obavy mají až obsedantní rysy a svědčí o hyperprotektivním vztahu matky k dceři. Matka se snaží shromažďovat argumenty, které by diskvalifikovaly výchovně otce dítěte a je plně přesvědčena, že otec je deviantní. S tímto cílem matka soustavně s dítětem navštěvuje různá lékařská zařízení, dítě je opakovaně nadměrně vyšetřováno a cílem tohoto jednání matky je získat odborné vyjádření lékařů, svědčící ve prospěch tvrzení matky, či zneužít ošetřujícího lékaře až k takovému jednání, které vedlo posléze k zahájení trestního stíhání otce," napsal soudce Helcl.

Podle jiných odborníků ale není vzhledem k okolnostem na aktivitě matky nic negativního a nejde z její strany o hyperprotektivní vztah k dceři. Matka na to reaguje tím, že jen má obavu o svou dceru a po úřadech chce, aby jí daly záruku, že může dítě svěřit také do péče otce.

„Kdybych to nechala plavat, tak by to bylo špatně. Když se snažím zjistit pravdu a chránit dceru, tak je to také špatně. Co je tedy správně?" ptá se matka.

Autor: Roman Martínek

18.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

V malé obci na Jihlavsku k volbám přišli téměř všichni

Vanůvek – Vanůvek je jedna z nejmenších obcí na Jihlavsku. K volbám tam letos nedošli pouze 4 voliči z 28. V této malé vesnici nedaleko Telče žije dohromady 39 obyvatel z toho 11 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení