Na Jihlavsku se míň krade. Třiašedesát majitelů rekreačních chat, šestačtyřicet rodin v rodinných domcích, obyvatelé třinácti bytů a čtyřiadvacet provozovatelů obchodů bude nejspíš jiného názoru, neboť ti právě loni našli svoji nemovitost nepříjemně poznamenanou návštěvou zloděje.

Policejní statistiky za rok 2014 ovšem říkají, že majetkových trestných činů v meziročním srovnání na Jihlavsku ubylo.

Zatímco v roce 2013 bylo na území jihlavského okresu spácháno 1 292 všech majetkových trestných činů, loni jejich počet klesl na 1 140. Policisté hlásí naopak vyšší objasněnost majetkové trestné činnosti, ta vzrostla z předloňských 27,48 procenta na 33,42 procenta.

Dvěma ze tří obětí je ale zmíněná statistika k ničemu, neboť jejich případy zůstaly neobjasněné.

Příznivým trendem se policejní statistiky mohou chlubit i v řadě některých dílčích kategorií. V případě na úvod zmíněných krádeží vloupáním ve srovnání s rokem 2013 ubylo 44 skutků. „K největšímu snížení došlo u vloupání do bytů, a to z 21 na 13 případů," poukázala na jednu ze sledovaných oblastí jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

O 133 skutků méně evidovali policisté na Jihlavsku takzvaných prostých krádeží. „Nejvýrazněji se tento pokles týkal krádeží věci z vozidel, krádeží jízdních kol a krádeží pohonných hmot," poznamenala Kroutilová.

Loni došlo k vykradení aut v 83 případech, o rok dřív řešili policisté 166 stejných skutků. Na méně než polovinu klesl počet ukradených jízdních kol, přesně na polovinu počet případů krádeže pohonných hmot.

Ubylo krádeží motorových vozidel, ze šesti na dva klesl počet krádeží motocyklů, což je vzhledem k sílící komunitě motorkářů docela překvapivý údaj.

Majetkovou trestnou činnost tvoří na jedné straně drobné krádeže, na druhé straně se policisté zabývali i případy, kdy šla škoda do statisíců korun.

Objasnili třeba sérii krádeží kabelů a jízdních škol, při níž způsobil pachatel škodu za více než 270 tisíc korun. „Pachatele, který se na Třešťsku a Jihlavsku dopustil série dvaceti krádeží, dopadli policisté v srpnu, škoda, kterou způsobil, přesáhla částku půl milionu korun, muž byl vzat do vazby," poukázala na další z případů policejní mluvčí.

V prosinci dopadli kriminalisté pachatele, kteří se dopustili série krádeží. Ti odcizili i dvě vozidla a ukradli a poškodili kachlová kamna v hodnotě necelého půl milionu korun.