Mladíci Tomáš Zavřel z Jihlavy a Vojtěch Dlesk z Havlíčkobrodska se ještě donedávna vůbec neznali. Spojil je až zločin. Oba jsou obviněni ze zvlášť závažného zločinu vraždy a v minulých dnech se potkali na jedné cele ve vazební věznici v Brně. Zatímco Zavřel je za mřížemi už od konce března, Dlesk putoval do vazby v neděli 21. července. „Přišlo mi to zvláštní, že je dali na jednu celu," řekl obhájce Tomáše Zavřela Zdeněk Kratochvíl.

Dvacetiletého Zavřela kriminalisté obvinili z vraždy patnáctileté Petry, kterou měl společně s Michalem Kisiovem letos v březnu umučit v podkrovním bytě v jihlavské Havířské ulici. Jednadvacetiletý Vojtěch Dlesk podle policie 17. července okradl a umlátil klackem svého kamaráda na břehu rybníku Hajdovec v Havlíčkově Brodě a stáhl ho do vody. Oběma hrozí vysoké tresty.

Zavřel i Dlesk se podle policie k činům přiznali. „Úkolem mé obhajoby bude, aby klient dostal co nejnižší trest," podotýká Zdeněk Kratochvíl.

Podle něj je Tomáš Zavřel částečně smířen s tím, že ho čeká dlouholeté vězení. Proto například nežádá o propuštění z vazby a podle obhájce se už těší do výkonu trestu. „Chtěl by více sportovat," naznačil Zdeněk Kratochvíl, který dosud nemá jasno v tom, proč se jeho klient rozhodl něco tak hrozného udělat. „Mluvili jsme o tom, ale stále je to velká záhada," podotkl obhájce. Podle informací Deníku v pátek končí psychiatrům a psychologům lhůta na vypracování jejich znaleckých posudků.

Zavřel se měl v minulých dnech na cele potkat nejen s Dleskem, jehož motivace k usmrcení usmrtit kamaráda je pro policisty také záhadou, ale ještě s třetím člověkem obviněným z vraždy.

Mluvčí Vazební věznice v Brně vysvětluje, že umístění odsouzených a vazebně stíhaných má svá specifika a záleží na mnoha faktorech. „U vazebně stíhaných například rozhoduje, pro jakou trestnou činnost jsou stíháni, podle druhu vazby, jestli jsou si věkově blízcí, zda jsou kuřáci či jestli už byli někdy odsouzeni. Ve vazbě nemohou být spolu na cele několikrát odsouzený recidivista a nikdy netrestaný člověk," uvedla mluvčí věznice Dana Krejčířová.

Z toho všeho, co Krejčířová vyjmenovala, mají Zavřel a Dlesk hodně společného. Jsou stejně staří, jsou obviněni z vraždy, dosud nikdy nebyli soudně trestáni a navíc oba pocházejí z Vysočiny.

Podle nové obhájkyně Michala Kisiova Kláry Long Slámové by nemuselo vyšetřování vraždy Petry trvat nijak dlouho. Zatím není jisté, jestli se bude konat rekonstrukce činu. „Já bych přítomnost na rekonstrukci svému klientovi doporučila," řekla Deníku Klára Long Slámová. Tomáš Zavřel ale na otázky ohledně rekonstrukce reaguje spíše odmítavě.