Na sedm let za mříže poslal krajský soud dvaatřicetiletého Pavla Kaleju z Jihlavy za to, že loni v dubnu cákal vlastní krev z poraněné ruky po policistech a záchranářích. Přitom křičel, že má žloutenku typu C a všechny nakazí. Soud se konal tuto středu v Brně.

Kaleja se podle soudu svým jednáním dopustil zvlášť závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví ve stádiu pokusu. Za to mu hrozil trest od pěti do dvanácti let. Trest by si měl odpykat ve věznici s ostrahou. Kromě toho musí zaplatit devět tisíc korun zdravotním pojišťovnám. To ale není všechno, soud rozhodl, že Kaleja musí policii na Vysočině zaplatit přes 607 tisíc korun. Jde o částku, kterou jihlavské krajské ředitelství policie vyplatilo zasahujícím policistům jako náhradu za snížení společenského uplatnění.

Rozsudek zatím není pravomocný. Jihlavský krajský státní zástupce Jiří Morava se odvolání vzdal, Pavel Kaleja se však na místě odvolal. Případem se tak bude ještě zabývat Vrchní soud v Olomouci.

„To je neuvěřitelný rozsudek. Mám si odsedět sedm let za to, že jsem jim říkal, že mám žloutenku. Myslel jsem to tak, že jsem je na nemoc upozorňoval, aby si vzali rukavice a nenakazili se," řekl po rozsudku šokovaný Kaleja.

Podle soudu ale Kaleja cákal krví po policistech úmyslně a chtěl, aby se nakazili. Jenže ti se ve skutečnosti nakazit nemohli. Kaleja sice v minulosti prodělal hepatitidu typu C, ale v té době, kdy měl krví cákat, infekční nebyl. To ale nikdo ze zasahujících policistů ani zdravotníků nemohl tušit.

Neobvyklý incident se odehrál 23. dubna v devět hodin večer před ubytovnou v jihlavské ulici Nerudova, kde Kaleja bydlel s družkou. Kaleja se tehdy s družkou pohádal a také se pořezal o rozbitou skleněnou výplň bytových dveří. Pořezaný vyběhl na ulici. Mezitím družka zavolala záchranku. Kaleja byl podnapilý a choval se agresivně. Přijet musela i policejní hlídka. Kaleja dost krvácel a zasahujícím zdravotníkům i policistům sprostě nadával a máchal proti nim pořezanou rukou a snažil se je svou krví potřísnit.

„Krev si nechal natéct do dlaně a šplíchal ji po policistech. Křičel, že má céčko, že brzy chcípne, že všechny nakazí a chcípnou také. Jeden z policistů byl krví zasažen do oka. Další měli potřísněné uniformy," popsal běsnění Kaleji žalobce Morava.

V nejistotě žilo nejméně osm lidí

Policistům se nakonec podařilo Kaleju zpacifikovat. Krev Kaleji tehdy byla na policejních autech, ulici a rovněž u vchodu do ubytovny. Na místo dokonce museli přijet hasiči a ulici od krve spláchnout. Incident pozorovalo srocení davu lidí, a na pořádek musely dohlížet další policejní hlídky. Kaleja zaútočil proti třem zdravotníkům, kteří ho původně přijeli ošetřit. Zaútočil i proti pěti policistům. Všichni museli projít kolečkem vyšetření a až do prvních výsledků žili v nejistotě, jestli nejsou nakaženi.

Znalec upozornil, že je sice pouze tříprocentní možnost se takto žloutenkou nakazit, ale možnost přenosu infekce existuje. Žaloba na tomto tvrzení postavila celé obvinění. Hepatitida typu C je totiž velmi vážné onemocnění, které se špatně a dlouhodobě léčí. Navíc takto nemocní lidé mohou mít trvalé následky a například doživotně poškozená játra. V některý případech je nemoc i smrtelná. Proto byl Kaleja obžalován z pokusu o zvlášť závažný zločin těžké újmy na zdraví.

„Obžalovaný u hlavního líčení tvrdil, že nevěděl, že má žloutenku, ale v tomto případě lhal, protože, když byl propouštěn z věznice za předchozí činy, podepisoval dokument, v němž byl informován, že má žloutenku typu C, a byl poučen, jak se má chovat, aby někoho nenakazil," upozornil státní zástupce.

S rozsudkem se nemůže smířit obhájkyně Kaleji Jana Hronová. Podle ní nechtěl její klient nikoho nakazit. „Byl zraněn a ve stresové situaci. Není nic divného, že v takové chvíli člověk rozhazuje rukama. Rozhazoval rukama také u hlavního líčení, je to pro něj typické. Byl tam zmatek a rozhodně nechtěl nikomu ublížit na zdraví. Pokud to někdo tvrdí, tak jde o subjektivní názor," zmínila Hronová. Navrhla, aby byl Kaleja uznán vinným pouze z výtržnictví a potrestán podmínkou. Podle obhájkyně jde o naprosto neobvyklý případ, s nímž se nikdy nesetkala. Přesto ji výše trestu nepřekvapila.

„Takový trest byl uveden už při rozhodování o vazbě," podotkla Hronová. Kaleja byl totiž v průběhu řízení před soudem vzat do vazby, protože nepřišel na první hlavní líčení, a tak soudce rozhodl o jeho vzetí do vazby. K soudu už byl předveden eskortou z vězení. Vrchní soud ale nakonec rozhodl, že uvalení vazby bylo příliš přísné a v mezidobí pustil Kaleju na svobodu. Žalobce se obával, aby Kaleja přišel na středeční hlavní líčení. Kaleja i přes obavy nakonec dorazil. Nad rozsudkem jen kroutil hlavou. „Je to nesprávný," řekl.

Kaleja má v rejstříku trestů osm záznamů pro majetkovou i násilnou trestnou činnost. Například v lednu 2012 byl odsouzen k obecně prospěšným pracím za napadení muže na zastávce městské hromadné dopravy v Jihlavě. Vztahovala se na něj však amnestie končícího prezidenta republiky Václava Klause.