„Na základě intenzivního prověřování objasnili kriminalisté čtrnáct případů vloupání a pokusů vloupání do provozoven a školských zařízení, ke kterým došlo v době od začátku prosince loňského roku do začátku února letošního roku. Pachatele podezřelého z této trestné činnosti zadrželi koncem dubna a policejní komisař zahájil jeho trestní stíhání,‟ informovala policejní mluvčí Stanislava Miláčková.

Intenzivní práce na jednotlivých případech začala pro policisty v prvním týdnu prosince loňského roku - došlo k pěti případům vloupání do provozoven ve Velké Bíteši a k jednomu pokusu vloupání do prodejny v obci nedaleko Velké Bíteše. Ve třech dnech vnikl tehdy neznámý pachatel do objektů tří podniků, prohledal je a ukradl odtud kromě jiného peníze, elektroniku, alkohol, cigarety a potraviny. Způsobil tak škodu kolem sto šedesáti tisíc korun. „Dále se pachatel ve stejném časovém rozmezí pokusil vloupat do prodejny v obci nedaleko Velké Bíteše, což se mu nepodařilo. Do stejného objektu se ale vrátil na konci prosince, odkud odcizil dárkový balíček a způsobil škodu na poškození části prodejny,‟ přiblížila Miláčková.

Ilustrační foto.
Přes prázdniny chtějí opravit křižovatku na Novoměstské

V prvním prosincovém týdnu se ve Velké Bíteši stala ještě další dvě vloupání. Pachatel vnikl na pozemek u rodinného domku a poškodil tam dlažbu, ze které si část odnesl. Dlažbu pak použil při dalším vloupání – do provozovny ve stejné ulici. Odtud sebral pokladnu s hotovostí a platební kartou. „Dále pachatel vnikl do vnitřních prostorů další prodejny, kde odcizil peníze, tabákové výrobky, předplacené SIM karty a stírací losy. Vznikla tak celková škoda kolem sto dvaceti tisíc korun,‟ vypočítala mluvčí policie.

V polovině loňského prosince se zloděj dostal ještě do části restaurace v obci nedaleko Velké Bíteše, kde se mu ale nic ukrást nepovedlo. Na konci měsíce potom vykradl prodejny v obci u Velkého Meziříčí. Sebral tam různé zboží a poškodil elektroniku – výsledkem byla tentokrát škoda zhruba pětašedesátitisícová.

ŠKOLNÍ BUDOVY

Během letošního ledna se pachatel zaměřil na budovy školských zařízení. Vloupat se dovnitř se snažil pětkrát, a čtyřikrát se mu to povedlo. Suma vzniklé škody se pohybovala v desítkách tisíc korun.

„Posledním případem, ze kterého je muž obviněn, je vloupání do jednoho z podniků ve Velké Bíteši, odkud pachatel odcizil příruční pokladnu, kde bylo kolem deseti tisíc korun,‟ sdělila Stanislava Miláčková.

Kriminalisté na jednotlivých případech intenzivně pracovali a na základě výsledků prověřování zadrželi koncem dubna v dopoledních hodinách na Žďársku muže, který byl z uvedené trestné činnosti podezřelý. „V souvislosti s případy vloupání, ke kterým došlo na konci loňského roku a na začátku roku letošního ve Velké Bíteši a jejím okolí, jsme zadrželi dvacetiletého muže ze Žďárska,‟ uvedl Radek Uhlíř, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Podle důkazů, které shromáždili, pak kriminalisté zahájili trestní stíhání dvacetiletého muže. „Byl obviněn ze spáchání čtyř trestných činů, a to z přečinů krádeže, poškození cizí věci, porušování domovní svobody a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku,“ upřesnil Radek Uhlíř.

Jak dodala mluvčí Miláčková, stíhaný mladík byl už za majetkovou trestnou činnost soudně trestán v minulosti. „Dvakrát byl odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody, a to v roce 2016. Finanční prostředky a věci pocházející z trestné činnosti muž použil pro svoji potřebu,‟ doplnila mluvčí policie. Zloději teď kvůli jeho počínání hrozí až pět let „pod zámkem‟.

Plným talířem májovek se chlubí Mikuláš Fukan (na snímku), vnuk mykologa Oldřicha Pojezného.
Roste gurmány opěvovaná čirůvka májovka