„Jeli jsme zrovna kolem Petrovického mlýna, když jsem je viděl přijíždět po druhé straně řeky. Za chvíli kolem nás neohroženě projeli,“ popsal jeden z čtenářů svojí zkušenost a dodal: „Nebylo to poprvé, minule jsem je viděl uhánět přes louku. Vyfotil bych je a předal vše policii, ale nemají na motorkách SPZ.“

Policie zatím o ničem neví. „Podobné případy, kdy motorkáři užívají cyklistickou stezku, policie neeviduje,“ potvrdil vrchní inspektor Martin Hron. Doporučuje volat linku 158, k dopadení pachatelů je však potřeba, aby si svědek zapamatoval například typ motocyklu, barvu nebo i osobu, která na motorce seděla. Nejlepší by bylo znát registrační značku, tu ale tito motorkáři nemají. Důležité je, aby se oznámení dostalo co nejrychleji k hlídce, která vše prověří.

„Když uvidí policisty, otočí motorku a ujedou do lesa,“ byl čtenář skeptický k otázce dopadení motorkářů. „Možnosti dopadení těchto lidí ze strany Policie ČR nejsou omezené, pokud mají policisté důvěryhodné poznatky od očitých svědků, z místní znalosti nebo z vlastního šetření k dané věci,“ odpověděl Hron.

Ilustrační foto.
Nehoda na přechodu. V Jihlavě srazil trolejbus chodce

Do řešení situace se nyní zapojí i městys Luka nad Jihlavou. „O tom nic nevím,“ řekl na dotaz Deníku na motorkáře jezdící po cyklostezce starosta Viktor Wölfl (STAN) a pokračoval: „Určitě požádám obvodní oddělení Polná, kam Luka nad Jihlavou spadají, aby policisté na kole projížděli cyklostezkou.“

Co naopak policie důrazně nedoporučuje, je řešit situaci „ručně“ a motorkáře shodit. Mohlo by se jednat o přestupek nebo dokonce trestný čin. Třebaže se člověk na kole či na in-line bruslích cítí být motorkou ohrožený. „Rozhodně se toto jednání nedá považovat za přiměřenou obranu,“ uvedl Hron.