„Lékaři se pokoušeli dítě v bezvědomí resuscitovat pětačtyřicet minut," řekla Deníku ředitelka krajské záchranné služby na Vysočině Ladislava Filová.

O chlapce se měl starat sedmadvacetiletý muž. Kriminalisté měli od začátku podezření, že dítěte mohlo zemřít na následky špatného zacházení. Na místo vyjel soudní lékař a následná pitva potvrdila, že chlapec zemřel násilnou smrtí.

Muž, který měl chlapce na starosti, zpočátku popíral, že by dítěti ublížil. Policisté zjistili, že nebyl pod vlivem drog ani alkoholu. Muž se ale nakonec k násilí vůči chlapci přiznal.

„V dopoledních hodinách vyndal dítě z postýlky a prudce s ním třásl. Chtěl tím docílit toho, aby se dítě utišilo," informovala jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Kriminalisté muže obvinili ze zvlášť závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví na dítěti mladším patnácti let s následkem smrti. „Obviněnému hrozí trest od osmi do šestnácti let," upozornila Jana Kroutilová.

Okresní soud v Jihlavě navíc včera ráno poslal obviněného do vazby. Podle soudce Milana Pokorného bylo obviněného nutné vzít do vazby, protože existuje riziko, že by se mohl vyhýbat trestnímu stíhání.

Podle informací Deníku obviněný muž své přiznání zopakoval i před včerejším soudem. „Přiznání tam bylo," potvrdil soudce Milan Pokorný.

Informaci potvrdila i obhájkyně obviněného Lenka Hronová: „Je pravda, že se klient k jednání přiznal. Více se ale nemohu k případu vyjadřovat, protože k tomu nemám svolení od svého klienta."

Policie se k dalším okolnostem s ohledem na citlivost případu a věk oběti nechce konkrétněji vyjadřovat. Podle informací Deníku by příčinou smrti dítěte mohl být otok životně důležitého orgánu či porušení míchy v důsledku hrubého zacházení. V bytě byla tou dobou i tříletá holčička. Tu si podle informací Deníku převzala sociální pracovnice.

Podle informací Deníku kriminalisté ze zločinu vůči dítěti obvinili sedmadvacetiletého Daniela Kašpárka z Třebíče. Policie uvedla, že jde o přítele matky dětí, ale podle informací Deníku měl Kašpárek tvrdit, že s matkou dětí nic neměl a děti pouze hlídal.

Máma se ztratila

Žena, která Kašpárkovi děti svěřila, údajně z bytu odešla na několik dní. Ani sám Kašpárek nevěděl, kam matka odešla. Snad mu měla oznámit, že jde do práce, ale v bytě se neukázala několik dní. Podle informací Deníku měly být děti v zanedbaném stavu a hladové. Tříletá holčička údajně skončila v třebíčské nemocnici. „Bohužel k tomuto případu nemůžeme sdělit žádné bližší informace," poznamenal mluvčí třebíčské nemocnice Petr Palovčík.

Dívka pravděpodobně utrpěla šok, ale zraněná by podle informací Deníku být neměla. Co bude s holčičkou dál, zatím není jasné. O jejím dalším osudu zřejmě rozhodnou sociální pracovníci a možná i soud. Podle informací Deníku se rodina na třebíčské sídliště přistěhovala teprve nedávno.

Daniel Kašpárek byl loni v září pravomocně odsouzen za loupež. V opilosti před restaurací napadl a oloupil jiného muže o peněženku a vzal mu nezjištěné množství peněz. Potrestán byl dvouletým vězením podmíněně odloženým na zkušební dobu dvou let. Podmínka mu měla vypršet v září 2016.