„Třiadvacetiletý muž byl obviněn ze spáchání celkem šesti trestných činů. Jedná se o recidivistu, který byl v minulosti již soudně trestán. Vzhledem k tomu, že vznikla důvodná obava, že bude obviněný muž v trestné činnosti pokračovat, podal policejní komisař podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby," uvedla v pondělí jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Soud rozhodl, že muž do vazby půjde. Mladík je tedy nyní již ve vazební věznici, kam ho policisté eskortovali.

Případ jihlavští kriminalisté vyšetřují od konce letošního ledna. Jak zjistili, mladý muž se kriminálního jednání dopouštěl opakovaně od loňského října do druhé poloviny ledna.

„Muž byl obviněn ze spáchání pokračujícího zvlášť závažného zločinu loupeže, pokračujícího zločinu vydírání spáchaného na svědkovi, přečinu vydírání, přečinu nebezpečného vyhrožování se zbraní a pokračujícího přečinu krádeže, v jednom případě dokonané a v druhém případě ukončené ve stadiu pokusu," řekl Radomír Němec, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Jak podotkla mluvčí Kroutilová, obviněný muž byl v minulosti již opakovaně soudně trestán. „Za majetkovou trestnou činnost byl vloni v dubnu odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody se zkušební dobou do roku 2016. Jedná se o osobu drogově závislou," poznamenala mluvčí.

Vynutil si peníze

Muž byl nyní obviněn z toho, že ve dvou případech, a to vloni v listopadu a letos v lednu, na různých místech v Jihlavě za použití násilí a pohrůžky dalšího fyzického útoku přinutil svého příbuzného vybrat peníze z bankomatu, a ty mu předat. „Obviněný muž si následně peníze vzal a použil je pro vlastní potřebu," dodala Kroutilová.

Mladík se nezdráhal ani okrádat své blízké o vybavení domácnosti. Ztrácela se zejména elektronika. Když se někdo pokusil dotyčného v krádežích zastavit, vyhrožoval mu mladík se zbraní v ruce.

„Terčem násilného jednání obviněného muže se stala i jeho známá. Po přijetí trestního oznámení začali kriminalisté případ prověřovat a na základě shromážděných důkazů byl muž obviněn ze spáchání pěti trestných činů, muž byl stíhán na svobodě," popsala vývoj událostí policejní mluvčí.

Jenomže mladík toho zneužil a dvakrát, telefonicky, ale i osobně, kontaktoval mladou ženu v souvislosti s její svědeckou výpovědí, kterou učinila na policii. „Opakovaně po ní pod pohrůžkou použití násilí požadoval, aby svoji výpověď stáhla," uvedla Kroutilová. Ta také doplnila, že obviněný v únoru navíc ještě dvakrát kradl zboží v jihlavských obchodních domech.

„Minulý týden kriminalisté muže zadrželi," poznamenala policejní mluvčí. Mladík pak skončil ve vazbě. Kriminalisté případ dále vyšetřují.