Čtyřiadvacetiletý muž z Jihlavska se na samotném začátku případu dostal do finančních problémů. Tak si půjčil. A pak znova. „Muž si začal brát od různých finančních společností další a další nevýhodné úvěry nebo zápůjčky. Při žádostech se vydával i za svého blízkého příbuzného a také podnikajícího muže, který měl shodné jméno a příjmení,“ uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Muž uváděl do smluv nepravdivé informace a nakonec se dostal do situace, kdy nebyl schopen úvěry a půjčky splácet. Neměl totiž peníze, a neměl už ani sám přehled, kolik a komu dluží. „V průběhu přibližně jednoho roku uzavřel tři desítky úvěrů a více než desítku zápůjček. Společnosti, od kterých chtěl peníze získat, si vyhledával na internetu,“ řekla mluvčí.

Ilustrační snímek
Tři řidiči v Jihlavě za volant sedli pod vlivem drog

Muž si půjčoval od tisíce do dvaceti tisíc korun, předchozí úvěry se snažil splácet další zápůjčkou, ale nakonec se situace stala neúnosnou a značná část půjčených peněz zůstala neuhrazena. Způsobená škoda je přes tři sta tisíc korun.

Ke kriminalistům se případ dostal ve chvíli, kdy se na ně obrátili dva muži. Po obou chtěly finanční společnosti zaplatit půjčené peníze, a ani jeden z nich si nic nepůjčil. Muži zákona začali rozplétat podvody, kterých se muž dopustil a zjišťovali, že se jedná o rozsáhlý a komplikovaný případ. Pachatel totiž do některých smluv uvedl osobní údaje svých příbuzných, jindy si na internetu našel podnikající osobu se stejným jménem a vydával se za ní.

Kriminalisté shromáždili důkazy a pak mohl policejní komisař zahájit trestní stíhání. „Muž byl obviněn z pokračujícího přečinu podvodu a pokračujícího přečinu úvěrového podvodu, přičemž u obou byla činem způsobena větší škoda,“ prohlásil Juraj Papiež, komisař oddělení hospodářské kriminality. Muž může skončit až na pět let za mřížemi.

Poškozené auto.
Zloděj kradené auto vůbec nešetřil. Majiteli se vrátilo v hrozném stavu