Tak se přišlo na to, že měl být kvůli pozitivnímu testu jeho i příbuzných v karanténě. Za zločin šíření nakažlivé nemoci v době nouzového stavu mu hrozil trest od dvou do osmi let.

„Obviněný se přiznal a prohlásil před soudem svou vinu. Uvedl, že šlo o jednorázový exces. Navíc nebyl dosud soudně trestán. Nakonec dostal trest na dva roky s podmíněným odkladem za zkušební dobu jednoho roku. Rozsudek je pravomocný,“ okomentovala rozhodnutí soudu jihlavská stání zástupkyně Milena Smetanová.

Petr Špak před Okresním soudem v Jihlavě.
Neřízená střela: muž s covidem pobíhal po Jihlavě, dostal za to tři roky vězení

V Jihlavě šlo už o druhý případ šíření nakažlivé nemoci v souvislosti s covid – 19, který skončil před soudem. Ve středu 13. ledna poslal soud na tři roky do vězení Petra Špaka z Jihlavy. Petra Špaka naháněla policie loni 6. listopadu po Jihlavě poté, co odešel z azylového domu, přestože věděl, že je pozitivní na koronavirus.

Podle soudu tím vědomě porušil nařízenou karanténu a ohrozil mnoho dalších lidí, s nimiž se na toulkách městem potkal. Nejrizikovějším místem byla městská hromadná doprava a jihlavské vlakové hlavní nádraží, kde byl chycen. Zpět byl dopraven asi po dvaceti minutách. Jestli někoho nakazil, není známo.