Spor mezi zemědělcem Jaroslavem Bendou z Oponešic na Třebíčsku a myslivci z honitby Budkov pravděpodobně skončil. Krajský soud potvrdil rozsudek třebíčského soudu, a myslivci tak musí zaplatit téměř 55 tisíc korun za to, co divočáci způsobili.

Ke škodám na porostu pšenice Jaroslava Bendy mělo dojít v roce 2011. Následovaly výzvy k odškodnění a podání žaloby. „Nejsem nadšený z toho, že to došlo až takhle daleko," řekl zemědělec Benda.

Poté, co mu Okresní soud v Třebíči vyhověl, se myslivci odvolali ke krajskému soudu. Ani u něj však minulý týden v úterý neuspěli. „Jsem z toho znechucen," zhodnotil předseda budkovského mysliveckého sdružení Vlastimil Štěpán.

Soudy podle něj nevzaly v potaz povinnosti, které zemědělci ukládal zákon. „Neučinil žádná opatření, která by škodám zabránila a jeho posudek se dělal na zeleném porostu. Škoda tak vznikla z ničeho, nic se nevážilo ani neměřilo," namítl Štěpán.

Stotisícový poplatek

Jaroslav Benda se však u soudu bránil, že postupoval striktně podle zákona a škody z roku 2011 nebyly první.

Myslivci se proti verdiktu krajského soudu mohou ještě dovolat. Ve věci by tak znovu rozhodoval třebíčský soud.

Někteří myslivci zvažují vystoupení ze sdružení. „Všichni jsme z toho rozčarovaní. I se soudními poplatky nás to bude stát možná až 100 tisíc, budeme se na to muset skládat," doplnil předseda sdružení.