Podle ní je to jen drobný výčet podvodů, které policie na Vysočině nyní řeší. Všechny měly obdobný scénář. Lidé nabídnou věc k prodeji na internetovém inzertním portálu a vzápětí se jim ozve vážný zájemce. Z něj se však posléze vyklube podvodník. „Terčem útočníků jsou v takovém případě především prodávající, kteří si zvolí jako platební metodu ‚bezpečnou platbu‘, tedy zaslání peněz z karty na kartu, prostřednictvím peněženky zvoleného bazaru,“ upozorňuje Čírtková.

Po oslovení prodejce následuje nabídka zajištění veškerého komfortu spojeného s přepravou a platbou zboží, jako je třeba DPD či PPL. Poté falešný kupující odešle prostřednictvím emailu, chatovací aplikace nebo přes WhatsApp či Messenger další fiktivní odkaz, zpravidla na zvolenou přepravní společnost. „Jakmile na tento link prodávající klikne, je přesměrován na podvrženou platební bránu, kam bez váhání vyplní ve většině případů veškeré přihlašovací údaje k elektronickému bankovnictví, platební údaje a rovněž údaje k platební kartě. Bohužel si v této chvíli neuvědomí, že se jedná o podvod. Při kontrole svého bankovního účtu posléze prodejci zjistí, že jim nebyla připsána suma z prodeje zboží, ale naopak byly z účtu finanční prostředky odčerpány, a to často v řádech desítek tisíc korun i v částkách mnohem vyšších,“ popisuje mluvčí.

Porsche - Ilustrační foto
Zloděj ukradl nezamčené Porsche, jezdil s ním po Jihlavsku, kde se i skrýval

Policie důsledně varuje před poskytováním jakýchkoli citlivých údajů komusi neznámému. „V žádném případě nikomu nesdělujte jakékoliv přihlašovací údaje do elektronického bankovnictví, platební údaje ani údaje k vašim platebním kartám. Tyto údaje pokud možno nikam nevyplňujte ani neposílejte. Důsledně kontrolujte autorizační údaje k bankovní operaci, jako jsou SMS či bankovní klíče, kterými platby nebo služby potvrzujete,“ apeluje vedoucí krajského odboru analytiky a kybernetické kriminality Martin Vaněček.