Námořník Zdeněk Šustr a bývalý zaměstnanec cestovní společnosti s ručením omezeným Jachty plachty, si v pondělí u jihlavského okresního soudu vyslechl rozsudek za zločin podvodu. Hrozil mu až osmiletý trest. Nakonec vyvázl s podmínkou.

Šestačtyřicetiletý Zdeněk Šustr podle soudu v roce 2011 ve třech případech vybral peníze na pronájem jachet v Chorvatsku, ale slíbené služby nezajistil. Kromě toho nezaplatil za autobusovou dopravu, a celkem způsobil škodu 501 tisíc korun. Za to byl odsouzen k trestu na třicet měsíců s podmínečným odkladem na čtyři roky. Navíc nesmí čtyři roky podnikat v cestovním ruchu. Soud také přiznal náhradu škody většině poškozených. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce Kamil Špelda se vzdal práva na odvolání, Šustr si ale ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

„Rozhodování o trestu bylo na hraně. Zvažovali jsme i nepodmíněný trest, ale s ohledem na poškozené jsme usoudili, že bude lepší, když se obžalovaný pokusí své závazky během zkušební doby uhradit," vysvětlil jeden z důvodů předseda soudního senátu Zdeněk Chalupa.

Šustr už byl v minulosti odsouzen k podmínce a peněžitému trestu dvacet tisíc korun za neoprávněné podnikání a zpronevěru deseti tisíc korun z doby, kdy působil v občanském sdružení Námořní yacht klub Jihlava.

Soud se Šustrem začal v Jihlavě na začátku dubna. Námořník tehdy odmítl vypovídat. Šustr pouze řekl, že je nezaměstnaný, trvalý pobyt má hlášený na jihlavském magistrátě a nemá žádný příjem. U soudu Šustra zastupuje advokátní kancelář Tomáše Sokola z Prahy. Soud vyslechl jako svědka i majitele firmy Jachty plachty Pavla Mikeše. Podle něj firma splácí pohledávky a nové služby nenabízí.

Jenže podvedených lidí je zřejmě víc. Někteří dosud na policii nepřišli. Upozorňuje na to speciální webová stránka euroregatta.cz, kterou vytvořili nespokojení klienti.

Výzva napálených

„Tyto stránky mají za cíl varovat před osobou Zdeňka Šustra a zároveň mají za cíl najít veškeré osoby a firmy, které byly touto osobou jakkoli poškozeny nebo podvedeny, a to nejen z České, Slovenské a Chorvatské republiky," stojí v úvodu webové stránky.

Tvůrci webu se domnívají, že Zdeněk Šustr pokračuje v páchání trestné činnosti, a to i mimo území České republiky, kde prezentuje pobytové nabídky. Podle tvůrců stránky je nezbytné, aby všichni poškození podali trestní oznámení. Výzvu podpořilo i Okresní státní zastupitelství v Jihlavě.

Informaci Deníku potvrdil jihlavský státní zástupce Kamil Špelda. „Během roku se na mne obrátili lidé ze Slovenska, kteří uzavřeli smlouvu s obžalovaným Šustrem pod hlavičkou firmy Jachty plachty, která už ukončila činnost. Klienti se cítí být také podvedeni," uvedl Kamil Špelda.

Tvůrci webové stránky uvádějí, že na Slovensku je proti Šustrovi podáno trestní oznámení a další budou údajně přibývat. Ozývají se i slevové portály, u nichž Šustr inzeruje, ozvala se i jachtařská firma z Chorvatska. Dotyční současně upozorňují na Šustrovy nové aktivity pod hlavičkou jiné firmy.

Web euroregatta.cz popisuje Zdeňka Šustra jako schopného manipulátora a obratného řečníka s vysokoškolským vzděláním, který si snadno získá důvěru lidí. Jeho vystupování zejména v oblasti pronájmu lodí a jachtingu je velmi přesvědčivé a založené na opravdových zkušenostech. V minulosti pořádal nebo byl spolupořadatelem několika kurzů výcviku kapitánů v Chorvatsku, kde je velmi dobře znám jak díky své chorvatštině a znalostem místních poměrů, tak i díky tomu, že dodává klienty chorvatským společnostem.