Podle soudu při oslavě narozenin 19. května po předchozí hádce napadl Novák svého mladšího známého Vladimíra Bašniaka se sekerou v ruce. Tupou stranou mu zasadil minimálně dvě rány do hlavy. Bašniak utrpěl pohmožděniny hlavy, zlomeninu lebky a vnitřní krvácení. Jen díky štěstí a obraně neměl poškozený závažnější zranění. Novák byl nakonec obžalován ze zločinu pokusu o těžkou újmu na zdraví se sazbou od pěti do dvanácti let.

Úterní rozsudek zatím není pravomocný. Státní zástupce Jiří Morava navrhoval pro Nováka trest mezi osmi až devíti lety, mimo jiné proto, že takový čin spáchal opětovně.

Obhájce naopak požadoval nižší trest, protože se jeho klient jen bránil předchozímu napadání ze strany poškozeného a sekeru vzal do ruky v afektu. Obě strany ještě případné dovolání zváží.

„Obžalovaný si musel být vědom, že sekerou může poškozenému způsobit vážná zranění. K tomu nedošlo jen díky shodě náhod," zdůvodnil verdikt soudce Daniel Píšek.

Novák se hájil tím, že incident vyprovokoval Bašniak, když ho bezdůvodně vyhazoval z chaty, kde přebýval s Bašniakem a Danou Doležalovou.

„Nechtěl jsem nikomu ublížit, mrzí mne, co se stalo. Byli jsme všichni opilí. Pili jsme už třetí den a byl jsem unavený. Bašniak mi řekl, ať se seberu a vypadnu, ale neměl důvod mě vyhazovat. Pořád se do mě navážel, až jsme se chytli, vzal jsem sekeru a během potyčky jsem ho praštil. Chtěl jsem trefit ruku, když mě držel za triko, ale asi jsem trefil i hlavu," tvrdil Pavel Novák u soudu.

Napadený Bašniak v úterý u soudu vypovídal neochotně. S výpovědí souhlasil, pokud nebude v soudní síni přítomen Novák. Soudce mu vyhověl, ale nakonec se dozvěděl, že největší strach má z Novákova bratra, který v soudní síni seděl mezi veřejností.

„Byla to i moje chyba. Byli jsme hodně opilí. Navážel se do mé přítelkyně Dany, které dal facku, proto jsme se začali prát," popsal Bašniak, který si toho jinak moc údajně nepamatuje. Poté dodal, že kdyby on měl rozhodnout o trestu pro Nováka, tak by mu dal dvakrát rákoskou a pustil ho na svobodu. Z nemocnice tehdy Bašniak odešel už čtvrtý den na vlastní žádost.

Incident se odehrál kvůli Daně Doležalové, matce Jakuba Doležala, odsouzeného na čtyři roky za napomáhání při odklízení brutálně zavražděné školačky Petry z Jihlavska. Doležalová potvrdila, že jí dal Novák facku 
a Bašniak se jí pouze zastal.

„Novák mi dal facku a pak do mě strčil, až jsem upadla. Mezitím čapl sekeru a napadl přítele," popsala Doležalová. V jednu chvíli tvrdila, že viděla, jak Novák Bašniaka sekerou praštil, ale nakonec řekla, že si nic nepamatuje. Také na ní bylo vidět, že nechce Novákovi svou výpovědi ještě více přitížit.

Pavel Novák byl za podobný násilný incident v minulosti už dvakrát odsouzen. V rejstříku trestů má celkem devět záznamů pro různou trestnou činnost včetně násilné. Pokaždé šlo o napadení se zbraní v ruce. V roce 1993 napadl manželku nožem. Tehdy dostal podmínku. Jenže v roce 2008 posekal mačetou svého známého v jihlavském bytě. Okresní soud ho za to poslal v roce 2009 na dva roky do vězení. Podmíněně byl propuštěn v květnu 2011.

Novák pobírá invalidní důchod, ale žije jako bezdomovec. Podle znalců může za jeho agresivní povahu alkohol, ale s pitím prý nehodlá skončit. Dvakrát se neúspěšně léčil. Jeho pobyt na svobodě není podle znalců nebezpečný, ale jeho náprava je i vzhledem k jeho trestní minulosti snížena.

Doležalová má chatu v dlouhodobém pronájmu. Od jara do podzimu v ní žije s různými muži. Většinou kriminálníky a recidivisty. V chatě je to už několikátý podobný incident.

Lepší není ani její momentální soužití s Vladimírem Bašniakem. Svědci popsali, že i mezi nimi dochází k hádkám, na něž Bašniak reaguje agresivně. Před včerejším soudem navíc zaznělo, že i on byl v minulosti trestán za to, že měl s nožem v ruce napadnout manželku.