Ivan Padělek, bývalý hokejista jihlavské Dukly, a dva sportovní lékaři, Ladislav Čepera z Jihlavy a Michal Kašpar z Brna, v úterý znovu usedli na lavici obžalovaných u Okresního soudu v Jihlavě. Trojice je obžalovaná z pojistných podvodů.

První rozsudek padl přesně před rokem 7. dubna. Soudkyně Dagmar Koutníková Trnková tehdy všechny tři obžalované uznala vinnými a odsoudila je k podmíněným trestům. Nejpřísnější trest dostal Ivan Padělek. Odešel s tříletým trestem podmíněně odloženým na zkušební dobu čtyř let. Kromě toho je povinen zaplatit dvousettisícový peněžitý trest. Čepera a Kašpar dostali shodně dva roky podmíněně odložené na zkušební dobu dvou let.

Všichni tři se proti verdiktu odvolali a uspěli. Krajský soud v Brně případ vrátil k novému projednání okresnímu soudu. Jihlavský soud v úterý doplnil dokazování a nové listinné důkazy. Přibyla například zpráva z poškozené pojišťovny či výpisy ze zdravotní dokumentace jednotlivých klientů, s nimiž Ivan Padělek uzavíral lukrativní pojistné smlouvy.

Týden pro soudkyni

Doplněné dokazování se v úterý soudu podařilo uzavřít a zazněly závěrečné řeči. Žalobce Kamil Špelda znovu navrhl uznat všechny tři obžalované vinnými a navrhl pro ně tytéž tresty jako loni. Obhájci jsou přesvědčeni, že to, z čeho jsou jejich klienti obžalováni, není trestný čin a navrhli jejich zproštění.

Soudkyně Dagmar Koutníková Trnková si vzala čas na rozmyšlenou a hlavní líčení odročila na příští pondělí, kdy vynese rozsudek. Je ale pravděpodobné, že ani příští týden nebude kauza definitivně skončena, protože jedna či druhá strana se zřejmě znovu odvolá. Případ se tak znovu dostane na stůl Krajského soudu v Brně.

Pojistný podvod spočíval v tom, že Padělek jako pojišťovací agent společnosti Akropol v roce 2009 uzavřel nejméně čtyřicet pojistných smluv v Jihlavě i na jiných místech republiky. Jejich součástí byl i formulář o zdravotním stavu klientů. Zdravotní prohlídky a vyplnění dokumentu měli na starost Čepera a Kašpar.

Ti si měli vyžádat zdravotní dokumentaci klientů od jejich ošetřujících lékařů, což neudělali, a neměli tak komplexní a přesné informace o stavu klientů. To ale bylo podmínkou pro uzavření pojistné smlouvy. Některé klienty navíc ani osobně neviděli a neprohlédli. Ladislav Čepera ze třiadvaceti klientů neviděl jedenáct a Michal Kašpar ze sedmnácti neviděl čtyři lidi.

U jihlavského soudu je v běhu ještě jedna kauza, v níž jako obžalovaný figuruje kromě Ivana Padělka mladšího i jeho otec a další tři bývalí finanční poradci společnosti Akropol Lukáš Klapka, Daniel Zápotočný a František Pavelec. Obviněni jsou z toho, že ve smlouvách uzavřených v letech 2008 až 2009 neuvedli u klientů, zda mají či nemají uzavřenou pojistnou smlouvu ještě u jiné pojišťovny.

Jihlavský soud ale zřejmě s vynesením verdiktu v této věci počká až na pravomocný rozsudek v první kauze.