Policie zadržela muže, který měl ve čtvrtek v podvečer a následně v pátek ráno volat do Nemocnice Havlíčkův Brod a vyhrožovat jí bombovým útokem. Dotyčný muž byl zadržen v pátek v Brně.

„Podařilo se nám vytipovat zhruba padesátiletého muže, který je důvodně podezřelý z toho, že do nemocnice volal. Případ dále prověřujeme," řekl David Spilka, zástupce vedoucího Územního odboru Policie ČR v Havlíčkově Brodě.

Oznámení o uložení bomby v hlavní budově brodské nemocnice zaznamenali zdravotníci ve čtvrtek kolem sedmnácté hodiny. „Byl to mužský hlas," uvedla mluvčí nemocnice Petra Černo. Ta dodala, že muž volal na běžnou telefonní linku. „Ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina a v souladu s platným traumaplánem jsme zahájili postupnou evakuaci většiny hospitalizovaných pacientů a zajistili bezpečnost všech zaměstnanců," podotkla Černo. V danou chvíli bylo v nemocnici několik stovek pacientů a další stovky zaměstnanců.

Většina hospitalizovaných pacientů opustila za doprovodu zdravotníků nemocnici během třiceti minut. Byli přemístěni do okolních pavilonů a jiných blízkých zařízení. „Řadu pacientů jsme propustili do domácího ošetřování," řekla Černo. Pacienti z jednotky intenzivní péče byli převezeni do nemocnic v Jihlavě a Hradci Králové. Pro zaměstnance nemocnice hasiči postavili vyhřívané stany a poskytli jim nejnutnější zázemí.

Kvůli jednomu stovky lidí v akci

Na místě zasahovaly desítky hasičů a policistů. Ti celou budovu nemocnice, patro po patru, detailně prohledávali se speciálně vycvičenými psy. „Policisté ale žádný předmět, který by odpovídal bombě, nenašli," řekla jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Personál nemocnice proto začal stěhovat pacienty zpět na jednotlivá oddělení.

V pátek ráno se ale dramatická situace v nemocnici opakovala. Anonym zavolal v šest hodin ráno a opětovně zdravotníkům oznámil, že mají v budově nemocnice bombu. Dokonce měl říci něco v tom smyslu, že když to v pátek nestačilo, tak si to zopakují.

Nemocnice tedy znovu spustila traumatický plán. Na místo opět dorazily složky integrovaného záchranného systému. „Přijali jsme maximum bezpečnostních opatření. Policie rozhodla, že evakuace probíhat nebude," sdělila Černo. Ta dodala, že v danou chvíli bylo v nemocnici přesně 374 pacientů a s nimi i stovky zaměstnanců.

„Policie s psovody provedla opětovnou prohlídku všech budov areálu nemocnice, žádný podezřelý předmět ale nalezen nebyl, a tak bylo vyloučeno jakékoliv nebezpečí pro brodskou nemocnici. Ta se tedy mohla vrátit do běžného režimu," vysvětlila policejní mluvčí Kroutilová.

FILIP BROŽ