Devětatřicetiletý Sedláček má podle rozhodnutí soudu dostat sto sedmdesát tisíc korun za to, že byl trestně stíhán a souzen pro výtržnictví a omezování osobní svobody. Šlo o napadení civilisty na policejním večírku. Policista byl nakonec všech obvinění pravomocně zproštěn. Podle něj mu obvinění narušilo osobní i pracovní život.

Soudkyně Zuzana Břízová mu v pondělí dala za pravdu. „Jde o adekvátní odškodnění za dvacetiměsíční trestní řízení, o němž mimo jiné informovala média. Kromě délky trestního řízení jsme také posuzovali dopady na rodinný a pracovní život. I když nebyly tak hrozné, svůj podíl na zhoršení života žalobce měly. Musel například odložit založení rodiny, protože si nemohl být jistý tím, zda nepřijde kvůli obvinění o práci," vysvětlila v rozsudku Zuzana Břízová.

Odškodné i s úroky

Podle rozhodnutí soudu musí stát vyplatit ze sto sedmdesáti tisíc korun i úroky z prodlení od loňského června, kdy Sedláček žádal stát o odškodné. Kromě toho ještě soud přiznal právnímu zástupci policisty přes sedmapadesát tisíc korun náklady spojené s obhajobou. Milan Sedláček v pondělí od soudu odcházel spokojený. Komentovat verdikt ale nechtěl.

Rozsudek zatím není pravomocný. Obě strany se proti němu mohou po obdržení písemného vyhotovení do patnácti dnů odvolat. Dá se očekávat, že se stát proti verdiktu odvolá. Zmocněnec Ministerstva spravedlnosti Jaroslav Vartík totiž v závěrečné řeči konstatoval, že se žalobou nesouhlasí a navrhuje její zamítnutí. Podle něj byl průběh trestního řízení standardní.

„Bylo prokázáno, že skutek, z nějž byl žalobce obviněn, se stal. Nebylo však prokázáno, že by se ho dopustil žalobce. Stát mu přesto vyplatil odpovídající kompenzaci třicet tisíc korun. Další jeho nárok považujeme za neoprávněný," upřesnil Vartík. V případě odvolání se bude kauzou muset zabývat ještě Krajský soud v Brně.

Sedláček pracuje u policie patnáct let. Obviněn byl v roce 2013. Generální inspekce bezpečnostních sborů tehdy došla k závěru, že Sedláček v červnu 2012 během policejního večírku na chatě nedaleko Nových Hutí v rekreační oblasti Čeřínek na Jihlavsku hrubě napadl Pavla Strnada, který si chtěl od policistů koupit alkohol. Strnad tvrdil, že byl zmlácen. Podle takzvané fotorekognice nakonec označil jako útočníka právě Sedláčka. Ten ale od začátku obvinění odmítal.

Soud nakonec fotorekognici označil za protizákonnou a na základě dalších důkazů Sedláčka osvobodil. Jenže státní zástupce se odvolal a Krajský soud v Brně nařídil nové projednání případu.

V květnu 2014 padl úplně protichůdný verdikt a Sedláček byl uznán vinným a odsouzen k podmínce. Další odvolání podal Sedláček. Krajský soud v Brně 29. září nakonec pravomocně Sedláčka osvobodil od všech obvinění.

Sedláček si nechtěl nechat vláčení po soudech líbit, a požadoval po státu čtvrtmilionové odškodné. Kompenzaci třicet tisíc korun spolu s písemnou omluvou už od státu dostal v loňském roce. Sedláčkovi se to nelíbilo, proto se obrátil na soud, kde se domáhal, aby mu stát vyplatil i zbytek nárokovaných peněz. Soudkyně Břízová v pondělí konstatovala, že dvě stě tisíc korun musí Sedláčkovi stačit.

„Máme sice institut presumpce neviny, ale jak reaguje český človíček, je známé. Žalobce byl v tomto směru terčem posměchu, protože žije na malé obci. Určitého dobírání se mu dostalo i ze strany kolegů v práci. Kromě toho měl psychické potíže, trpěl stresem a nespavostí z nejisté budoucnosti," uvedla v odůvodnění rozsudku Zuzana Břízová.