Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové tak změnila verdikt Okresního soudu v Havlíčkově Brodě. Překvalifikováním činu navíc všichni čtyři obžalovaní docílili výrazného snížení trestu až o dva roky.

René Stojka a Mária Biháriová byli původně jako členové organizované zlodějské skupiny potrestání třemi a půl lety do věznice s ostrahou. Nikolas Kotlár měl jít na tři roky do věznice s dozorem a Milan Hlaváč dostal dva roky s podmínkou na dva roky.

Jenže odvolací soud rozhodnutí okresního soudu v plném rozsahu zrušil. Uznal sice jejich vinu, ale vzhledem k překvalifikování činu Renému Stojkovi snížil nepodmíněný trest na jeden a půl roku, Biháriové na jeden rok a čtyři měsíce a Kotlárovi na jeden rok. Milan Hlaváč dostal jeden rok s podmínkou na dva roky.

Havlíčkobrodský státní zástupce Lukáš Vodička s rozhodnutím odvolacího soudu, které je pravomocné, nesouhlasí a chce, aby se případem ještě zabýval Nejvyšší soud.

„Podal jsem Nejvyššímu státnímu zastupitelství podnět k podání dovolání k Nejvyššímu soudu, protože jsem přesvědčen, že šlo o organizovanou skupinu, jejíž členové měli přesně rozdělené úkoly," trvá na svém Lukáš Vodička.

Všichni pak dostali zákaz pobytu v pardubickém a havlíčkobrodském okrese na tři roky. I přes podaný podnět státního zástupce je rozsudek pardubického soudu pravomocný. Při krádežích byla původně dopadena pětičlenná skupina. Pátý obviněný Filip Lakatoš, který byl u obou krádeží, bude souzen samostatně.

Pětice má na svědomí krádež šesti tisíc korun z pokladny zahradnictví v Dubanech na Pardubicku. Tentýž den ještě ukradli z auta v areálu Zemědělského družstva Maleč v provozovně Dolní Lhotka na Havlíčkobrodsku jedenáct tisíc korun.

Podle státního zástupce Lukáše Vodičky měl každý z obžalovaných při obou krádežích přesně rozdělené role. Někdo čekal v autě, jiní členové skupiny hlídali okolí či se snažili odlákat pozornost prodavačky v zahradnictví. Obžalovaní se hájili tím, že nebyli nijak organizovaní a chovali se spontánně podle situace na místě.

Odvolací soud jim v tom dal za pravdu, protože se nepodařilo prokázat, že by účast jednotlivých obviněných byla dopředu organizovaná.

„Žádným z provedených důkazů nelze bez pochyb specifikovat, kdo měl být osobou, která rozčleňuje jednotlivé úkoly, ani přesnou strukturu úkolů při páchání trestné činnosti. V případu obou útoků se jednalo o více méně nahodilé akce a s cílem vyzkoušet, zda bude na místě možné odcizit nějakou finanční hotovost, což se opakovaně též zdařilo," rozhodl senát odvolacího soudu v Pardubicích.