ONLINE:

14:37 - Součástí listinných důkazů jsou i darovací smlouvy. Soudce je přečetl a hlavní líčení odročuje. "Uděláme to hned příští týden," řekl Michal Ryška a nařídil další termín odročeného hlavního líčení na úterý 16. září. Hlavní líčení tedy pro dnešek skončilo, pokračovat se bude příští týden, kdy soud vyslechne rodiče vyměněných miminek.

14:35 - Obsahem spisu je řada novinových a časopisových článků. "To číst nebudu. Asi se všichni shodneme, že o případ se zajímala média. A to tak, že hodně," konstatoval soudce Ryška.

14:33 - Psychologové při vyšetření zjistili, že vyrovnání se záměnou bude pro obě rodiny těžké. Paradoxně se na vlastní dcery těšili méně biologičtí otcové. Broža pak musel přiznat, že Trojanové křivdil. Obvinil ji totiž z nevěry, protože "jeho dcera" na něj nebyla ani trochu podobná. "Oba rodičovské páry byly na holčičky vázané," uvádí se v posudku.

14:29 - Psychický stav dětí byl v době vyšetření znalců v pořádku. Jejich vývoj byl jednoznačně v pořádku.

14:29 - Jediné postavy zamotaného příběhu, kterým bylo všechno jedno, byly vyměněné holčičky. Veronika Čermáková (dnes Veronika Nikola Brožová) si při vyšetření u psychologů hrála s kostkami a říkala jediné slovo, které znala. Táta. Nikola Brožová (dnes Veronika Nikola Čermáková) slyšela v době vyšetření na své jméno, ale sama nemluvila. Obě dívky si myslely, že žijí u správných rodičů.

14:25 - Šestadvacetiletá Jaroslava Čermáková vystudovala manažerskou školu. V manželství je spokojená. O věci se dozvěděla až loni v září, kdy ji kontaktovaly sociální pracovnice. Od té doby klidně nespala. "Z výměny měla strach. V jejím projevu při vyšetření byly známky tenze a lítosti," uvádí se v posudku. Její manžel, o rok starší Jan Čermák, pracuje ve velkoobchodu. I on byl po děsivé zprávě o výměně miminek ve stresu. "Doma by chtěl nejraději obě holčičky," napsal znalec do posudku.

14:21 - V obsáhlém spise jsou i výsledky psychologických vyšetření Čermákové a Trojanové. Šestadvacetiletá Jaroslava Trojanová, vyučená kuchařka, byla podle zkoumání znalců citově upnutá na dítě, které nebylo její. "Trpěla depresemi," píše se v posudku. Její druh, Libor Broža, se vyučil truhlářem a pracuje jako řidič kamionu. Při psychické zátěži kouřil až šedesát cigaret denně. "Prožíval situaci velmi intenzivně. Když objevil pravou dceru, prožíval to smíšeně. Na jedné straně radost, na druhé obavy," uvádí se v psychologickém posudku.

14:16 - Výsledky DNA testů vyloučily otcovství Libora Broži. Pravděpodobnost, že by byl otcem byla 0,06 procent. Stejně jako jeho družka, Jaroslava Trojanová. I její test DNA byl pro rodinu šokem. Najednou se totiž dozvěděli, že deset měsíců vychovávají dítě, které není ani jednoho z nich.

14:13 - Při vyšetřování záměny miminek policie přišla na to, že novorozence sestřičky špatně popsaly. Také se dostatečně nevěnovaly rozdílům ve váze dětí, i když na to upozornily obě rodičky. Trojanová s Čermákovou si tak z porodnice odvezly holčičky, které rodil někdo jiný.

13:57 - Čermáková rodila 9. prosince 2006. Porodila dceru, které dala jméno Veronika. Ihned po odstřižení pupeční šňůry přiložila porodní asistentka holčičku na hrudník Čermákové. Vážila dvě a půl kilogramu. Sestra holčičku zabalila do zavinovačky a dala pochovat otci. V neděli 10. prosince sestra Veroniku zvážila. Zjistila, že druhý den má 3,2 kilogramu. Tedy o 700 gramů víc. A to není u novorozeňat obvyklé.

13:53 - V březnu 2007 si Libor Broža udělal na vlastní pěst testy DNA. Dítě totiž mělo blonďaté vlasy, zatímco oba rodiče jsou bruneti. V dubnu dostal výsledky. Podle DNA nebyla dcera jeho. Další genetické testy potvrdily, že holčička není ani dcerou matky. Soud dal pokyn k nálezu biologické dcery. Teprve pak se zjistilo, že dcera Brožy a Trojanové bydlí u Čermáků.

13:50 - Ve spise je záznam porodu Jaroslavy Trojanové. Holčička, která se narodila jako Veronika, vážila přes tři kilogramy. Po porodu odnesla sestra dítě pryč. Druhý den Veroniku zvážila a zjistila, že je "jiné" dítě lehčí. "Tohle asi není moje dítě," poznamenala Trojanová. Sestra ji ale ujistila, že její rozhodně je.

13:46 - Michal Ryška se pustil do čtení spisu. Ten obsahuje několik set stran listinných důkazů.

13:32 - Soudce opět pokáral advokáta třebíčské nemocnice. Tentokrát pro nepřipravenost na hlavní líčení. O přestávce totiž zapomněl na nějaké podklady, které navrhoval. "Vy jste asi zase pil, že?" zažertoval Ryška na adresu Ondřeje Dostála. Toho napomenul už při projednávání kauzy, když se při hlavním líčení napil z plastové lahve vody.

13:31 - Právní zástupce poškozených rodin po poradě se svými klienty navrhnul, aby některé části hlavního líčení byly neveřejné. "Jedná se o důkazy velice intimního charakteru a nebylo by dobré, kdyby se jejich obsahy dostaly prostřednictvím médií na veřejnost," řekl Igor Veleba. Soud tento návrh zváží. "Také jsem o tom přemýšlel," souhlasil soudce Ryška.

13:28 - Po druhé pauze soudce Ryška konstatuje, že se hlavní líčení dostává do nepříjemného časového skluzu. Odhadem potrvá minimálně do čtyř odpoledne, možná i déle.

13:09 - Hlavní líčení se znovu přerušuje. Tentokrát na patnáct minut.

13:08 - Se zdravotními posudky znovu nesouhlasí Igor Veleba, jež zastupuje poškozené rodiny. "Tyto návrhy důkazů jsou zcela irelevantní," argumentuje Veleba. Soud přesto zajímá, jaké mají mít navržené důkazy rozsah. "Jde nám v zásadě o osobní anamnézu obou žalobkyň z jejich zdravotní dokumentace," řekl Ondřej Dostál a svlažil své hrdlo vodou. Na to soud reagoval naprosto striktně. "Pane doktore, vy jste se napil. Kolik máte v peněžence?" zeptal se Michal Ryška, který může dát za konzumaci nápojů pokutu za pohrdání soudem. Dostál se za napití při hlavním líčení omluvil.

12:58 - Protokolaci bedlivě sledují právní zástupci obou stran. Ti se leckdy snaží slovíčkařit. Každé slovo je podle nich mimořádně důležité. Žalovaná nemocnice totiž například argumentuje tím, že vztah mezi Liborem Brožou a Jaroslavou Trojanovou byl konfliktní ještě před výměnou miminek. "Psala o tom některá média, například Blesk. Broža s Trojanovou měli problémy rodinné i psychické. Manželé Čermákovi ne," uvedl Ondřej Dostál k partnerským vztahům poškozených párů.

12:56 - Návrhy právního zástupce žalované nemocnice v Třebíči nyní diktuje soudce Michal Ryška do protokolu. Do soudní síně s číslem 362, kde se hlavní líčení koná, se opřelo přes otevřená okna slunce. V místnosti je vydýchaný vzduch a při diktování soudce do protokolu začínají někteří přítomní klimbat.

12:40 - Nemocnice, která původně navrhovala vyplatit odškodné v maximální výši 600 tisíc korun, je o satisfakci připravená jednat. "Můžeme dát víc, ale musíme se dohodnout na smíru," upozornil právní zástupce zdravotnického zařízení Ondřej Dostál.

12:38 - Dostál navrhnul i poměrně neobvyklý důkaz, který by objasnil, kolik peněz vydělaly poškozené rodiny na prodeji kauzy médiím. "Jedná se o televizi Nova, která zaplatila dvakrát pětadvacet tisíc korun, německou televizi ZDF, která odhadem zaplatila dvanáct set euro a deník Blesk. Kolik dalo toto médium, nevím. Jde to zjistit přes ekonomická oddělení společností," řekl Dostál. S jeho návrhem soud souhlasil.

12:34 - Kauza se odrazila na porodnosti v třebíčské nemocnici. "Odliv rodiček byl znát," řekl Dostál. To se soudci nelíbí. "Soud by musel dokazovat, kolik se kde narodilo dětí, a zda porodnost neklesla v regionu obecně," upozornil Ryška na důležitý fakt, z něhož ho prý "mrazilo v zádech". Dostál po poradě s šéfem nemocnice tento důkazní návrh stáhl.

12:29 - Právní zástupce třebíčské nemocnice, který se nyní vyjadřuje k žalobě, uvádí příklady odškodnění a jejich výše. A hned se vrací k rodičkám, které "nepoznaly své děti". Podle něj si toho dostatečně nevšimly. "Jeden porod byl snadný - paní Trojanová, druhý o něco složitější - paní Čermáková. U druhého porodu se na hlavě dítěte objevil hematom. Tedy modřina. Viditelná i laikem," řekl Ondřej Dostál.

12:18 - Intimní dokumentace je podle Dostála klíčová. Podle něj některé skutečnosti z těchto údajů unikly do médií. Právník poškozených rodin, se však těmito záznamy "nechce pitvat".

12:12 - Dostál navrhuje, aby znalci posoudili, jaký byl stav obou rodin před tím, než se na výměnu miminek přišlo. Proto chce podklady dokonce od gynekologů maminek. "To zavání nechutností," protestuje právník poškozených rodin Igor Veleba.

12:07 - Zástupci nemocnice podle jejího právního zástupce zachovali striktní mlčenlivost. "Média kontaktovali žalobci. Na DVD jsem shromáždil mediální výstupy nemocnice a žádám, aby se tento materiál stal důkazem," uvedl Dostál, který se ve svém projevu vrací k samotnému odškodnění. Rodiny totiž žádají za každý měsíc bydlení s cizím dítětem jeden milion korun. "Z toho by pak zaplatili onen dvojdomek, kde by společně bydleli," upozornil právník nemocnice.

12:03 - Nemocnice jednala se žalobci také o finanční kompenzaci. "Došli jsme k částce šest set tisíc, kterou hodláme akceptovat. Kraj Vysočina dal rodinám sto tisíc korun jako jednorázový dar na úhradu nákladů, které poškození s výměnou dětí měli," uvedl Ondřej Dostál. Podle něj nešlo o politický tah, protože s darem souhlasily i strany, které v tu dobu byly v opozici.

12:00 - Jména sester, které nemocnice propustila, si však nepamatuje ani ředitel třebíčské nemocnice. "Primář byl odvolán z funkce stejně jako vrchní sestra. S dvěma sestrami jsme rozvázali pracovní poměr," potvrdil šéf zdravotnického zařízení Petr Mayer. Nemocnice se za výměnu omluvila písemně. Dopis posílala loni v září. Soud trvá na tom, aby kopii omluvy nemocnice předložila a založila do spisu. "Co se týče nápravy systémových pochybení, pak po intervenci i z ministerstva zdravotnictví se mechanismy zpřísnily tak, aby k výměnám novorozenců nedošlo," upozornil Dostál.

11:55 - Dostál tvrdí, že se jednalo "pouze" o nedbalost. "Selhaly dva mechanismy. Popis nožičky novorozence a značkování provázkem s číslem. Z výpovědí vyplývá, že sestra ho při koupání dítěte sundala," řekl advokát nemocnice. Ze spisu je však patrné, že rozdíly byly i ve váhách holčiček. Ta, která vážila po porodu víc, měla najednou méně. A naopak. "Sestra to vysvětlila jako administrativní chybu," dodal advokát.

11:52 - Zdravotnictví je podle advokáta třebíčské nemocnice Ondřeje Dostála poměrně komplikovaným provozem. "Je žádoucí předcházet takovým mimořádným událostem, ale jde to jen obtížně. Tyto události jsou pro zdravotnictví navíc typické. Jsou to případy záměny pacientů, tedy i výměny miminek. K soudu se dostanou asi tři procenta takových případů," vypočítal Dostál. Nemocnice v Třebíči po vypuknutí aféry reagovala tak, že zjistila viníky a zahájila s nimi pracovně-právní řízení. Dvě zdravotní sestry dostaly výpověď, nemocnice potrestala i primáře oddělení.

11:47 - "Ještě než začnu, musím upozornit redaktora televize Prima, že v soudní síni je zakázaná konzumace čehokoliv," napomenul Ryška žvýkajícího novináře. Ten se začervenal a jídlo v ústech polknul.

11:45 - Po pauze, kterou si podle soudce Michala Ryšky všichni zasloužili, pokračuje další část procesu výměny dětí v třebíčské nemocnici. K žalobě se nyní bude vyjadřovat žalovaná strana.

11:20 - Jednání je přerušeno na dvacet minut.

11:19 - Žalobci odmítají, že by média "dojila" o peníze. Většinu rozhovorů udělali zdarma. Pouze televize Nova poskytla honorář 25 tisíc korun, německá televize ZDF zaplatila krytí cestovních výdajů. Ani Broža ani Trojanová si však nepamatují, kolik to bylo. "To mi přijde divné, protože si pamatujete kdejakou ušetřenou tisícovku, ale tohle ne," podivil se soudce.

11:05 - Soudce Ryška po přednesení žaloby konstatoval, že hlavní líčení se zřejmě bude táhnout několik měsíců. Podle všeho totiž vyhoví žalobcům a vyslechne všechny navrhované svědky. Navíc si nechá zpracovat znalecké posudky z oboru psychologie a psychiatrie. A to jak na rodiče, tak vyměněné děti. "Čím později posudky na děti budou, tím lépe pro rozhodnutí soudu. Děti totiž budou více komunikativní," upozornil soudce.

10:57 - Igor Veleba zabrousil do historie porodnictví. "Nemocnice jsou mnohem starší, protože ještě před zhruba dvěma stovkami let rodily ženy na poli. Porodnice je nadstandard a jakýsi dohled na rodičky. Proto je újma po porodu zcela jiná, než například nepovedená operace," uvedl Veleba. Rodiče obou dětí dostávali od novinářů nejrůznější dárky. Od plyšových medvědů až po pětadvacet tisíc korun za vystoupení v televizi Nova.

10:48 - Soudce Michal Ryška ovšem upozornil, že náhrada škody by neměla zlikvidovat nemocnici nebo školu. "Ve sporu o zadostiučinění přece nejde o to, aby se kvůli náhradě újmy zrušilo veřejně prospěšné zařízení. Například škola, která musela nahradit patnáctimilionovou škodu, je na pokraji krachu," zdůraznil Ryška. Právník poškozených rodin ale tvrdí, že kapitálová síla školy a třebíčské nemocnice je velmi rozdílná.

10:44 - Igor Veleba tvrdí, že jeho klienti nechtějí na nemocnici parazitovat tím, že chtějí tak vysoké odškodnění. "12 milionů je určitým mementem pro jiná zařízení," zdůraznil Veleba. To se moc nelíbí soudci. "Pane doktore, jste právník. Ale toto je soud v Brně, ne v New Yorku," upozornil Ryška. Veleba se mu snaží vysvětlit, že soudní rozhodnutí musí donutit nemocnice, aby zvýšily bdělost a ochranné systémy. "K takovým kauzám by nemělo docházet," vysvětlil Veleba.

10:40 - Rodiče vyměněných dětí dodnes překonávají psychický otřes. "Mají depresivní pocit. Od chvíle, kdy věděli, že musí vychovávané dítě odevzdat do jiných rukou. Nemohli fakticky pokračovat v tom, co po porodu započali. Naopak. Dostali dítě, které vychovával a nastavil k životním hodnotám někdo jiný. Medializace případu měla také zásadní dopad na psychiku mých klientů," řekl Veleba. Zmíněná medializace zajímá soudce Michala Ryšku. "Kdo první kontaktoval média?" ptá se soudce. S honem na postižené rodiny začala média podle Veleby na základě informace, které dal médiím někdo z nemocnice.

10:36 - Podezření na výměnu dětí padlo na dvě zdravotní sestry, které nemocnice potrestala. Vyhodila je. "Navrhuji, aby soud tyto sestřičky vyslechl," požaduje Veleba. Ten mluví i o morálních satisfakcích. Podle něj jim nebylo učiněno za dost. "Viník je nemocnice. Ta je k omluvě laxní," uvedl zástupce poškozených rodin.

10:24 - Rodiče dali z nostalgických důvodů oběma holčičkám druhé jméno. To, na kterém se dohodli. Holčičky se tedy jmenují Veronika Nikola a Nikola Veronika. "Zaplatili jsme za to tisíc korun na matrice," řekla Jaroslava Čermáková.

10:22 - Právní zástupce poškozených rodin v žalobě také upozorňuje na fakt, že výměnou dětí byla porušena práva - právo držení dítěte, právo požadovat dítěte zpět od toho, kdo ho má, právo řídit jednání dítěte a mít nad ním dohled, právo na jméno a další oprávnění z Úmluvy o právech dítěte. "Rodiče se například dohodli na jménu pro své dítě. Ve skutečnosti mají jméno jiné. Dítě vnímá své jméno od narození, takže se rodiče dohodli, že holčičky budou oslovovat tím jménem, na které byly zvyklé," uvedl Veleba.

10:13 - Jaroslava Trojanová vyhledala po vypuknutí kauzy psycholožku. Ta jí poradila, aby si na zahradě udělala hrob. "K němu měla upínat smutek při ztrátě dítěte. Zdůrazňuji, že cizího. Tato metoda ale nepadla na úrodnou půdu. Trojanová chodila na psychoterapie, při nichž se časem naučila výměnu vnímat," řekl Igor Veleba. Rodiče podle něj chtěli i komplexní psychologické vyšetření. V brněnské fakultní nemocnici je odmítli, zažádali proto o vyšetření v pražské nemocnici Motol. "Otcové i matky trpěli poruchami. Nespavost, emoční labilita a podobně," doplnil Veleba.

10:06 - Podle Veleby jsou jeho klienti poškození hlavně psychicky. "Zažili obrovské trauma, které přetrvává dodnes," zdůraznil advokát v žalobě. Rodiče si přesto za deset měsíců po porodu vytvořili k cizímu dítěti vztah. Miminka si zvykla na "své" matky. "Ženy milovaly své děti, zahrnovaly je láskou a péčí. Později se musely dítěte vzdát a přijmout dítě sice jejich, ale bez jakéhokoliv citového pouta. Nezúčastněný člověk to nikdy nemůže pochopit," poznamenal Igor Veleba.

10:00 - Libor Broža byl z výsledků testů DNA tak špatný, že dokonce na svou partnerku podal žalobu. Pro popření otcovství. "Soud nechal vypracovat znalecký posudek. I ten potvrdil, že Broža není biologický otec dítěte. V posudku se ovšem píše, že ani matka není biologický rodič. To znamená, že rodiče měli doma cizí dítě. Deset měsíců tedy pečovali o někoho, kdo není jejich," čte Veleba žalobu.

09:57 - Libor Broža, druh Jaroslavy Trojanové, začal matku dítěte po porodu napadat. "Myslel si, že mu byla nevěrná. Dítě se totiž nepodobalo ani Brožovi, ani Trojanové. Broža proto bez vědomí partnerky odebral vzorky DNA údajné dceři a poslal je specializované firmě. Testy zjistily, že jeho údajná dcera Nikola není jeho. V tu chvíli Broža atakuje partnerku. Ta tvrdí, že mu nevěrná nebyla," uvedl advokát poškozených rodin.

09:53 - Igor Veleba, právní zástupce rodin vyměněných miminek, přednáší žalobu. "Vycházíme z toho, že 9. prosince porodila Jaroslava Trojanová holčičku jménem Nikola. Téhož dne porodila druhá žena dceru Veroniku. Z porodního sálu odnesly sestry děti pryč. Matky si později všimly, že děti váží jinak než při porodu. Personál ovšem řekl, že k záměně dětí nedošlo. V tu noc se stalo, že byla vyměněna i dokumentace dětí," uvedl Veleba.

09:50 - Soudce diktuje do protokolu rekordy ve výši odškodného, které stranám pro příklad uváděl. "Na základě seznámení účastníků s těmito skutečnostmi uvedl právní zástupce žalobců, že rodiny jsou ochotny v rámci smíru své požadavky redukovat. A dokonce i výrazně. Právní zástupce nemocnice ovšem s nabídkou smíru nesouhlasil," diktuje Ryška protokolující úřednici. Občansko-právní spory se nenahrávají na zvukový nosič, proto jsou jednání delší. Už kvůli tomu, že se vyjádření musí diktovat do protokolu.

09:37 - Soud se tedy pokusil o smír, který dopadl fiaskem. Obě strany si trvají na svém. Soudce proto oficiálně zahájil hlavní líčení. Padesátitisícový poplatek za hlavní líčení tedy propadá státu. Jak soud rozhodne není v tuto chvíli vůbec jasné. "Výše odškodného záleží na volné úvaze soudu," prohlásil Michal Ryška.

09:35 - Advokát třebíčské nemocnice tvrdí, že poškozeným rodinám navrhuje vyplatit dohromady šest set tisíc korun. "Nabízet nadstandardní částku není zcela na místě," upozornil právní zástupce nemocnice Ondřej Dostál.

09:29 - Na kompromisu a usmíření se strany nedohodly. "Domnívám se, že soud částku zredukuje. A možná velmi výrazně. Považuji ale za nutné zvolat, co cítíme. Nemocnice případ bagatelizuje. To co se stalo neskončilo výměnou do správných rodin. Je úlohou soudu, jak vysoká bude kompenzace. Nešlo o jednu chybu. Šlo o systémové pochybení v lékařské péči," zdůraznil právní zástupce poškozených rodin Igor Veleba.

09:25 - Podrobnými příklady se soudce snaží žalobce přesvědčit, aby od dvanáctimilionového odškodnění ustoupili. Podle něj je to velká částka. "V případech fatálního ublížení na zdraví, například v kauze Ciskrajov, vysoudili žalobci patnáct milionů korun. 14 milionů vysoudila rodina ženy, která ani nemohla přijímat potravu," uvedl Ryška.

09:20 - Michal Ryška žalované strany upozornil, že jediná satisfakce je řádově ve výši statisících korun. "Jeden milion korun vysoudila zatím jen jedna rodina, která měla vážně postiženého chlapce. Není to rekord. Ten je z roku 2006 a má výši jeden a půl milionu korun. Já sám jsem přiznal maximálně milionovou satisfakci. Jednalo se o úmrtí holčičky Nely, která zemřela v brněnské Fakultní nemocnici," uvedl Ryška.

09:15 - Soudce navrhl, aby se znesvářené strany usmířily. "Kauza je mediálně známá a příkopy mezi stranami jsou velmi hluboké," řekl soudce, který je však povinen o usmíření bez finanční satisfakce požádat.

09:12 - Někteří novináři se do soudní síně trousí dávno po začátku hlavního líčení. To soudce Michala Ryšku ruší. "K soudu se chodí včas nebo vůbec," napomenul Ryška opozdilce.

09:11 - Žalobci požadují po nemocnici peníze. Matky chtějí po třech milionech korun, děti by měly dostat dva miliony korun a každý otec chce jeden milion. Celkem to tedy dělá dvanáct milionů korun. Nemocnice se k žalobě vyjádřila pozdě. "Není zvykem, aby se vyjádření žalovaného dostalo k soudu až dnes ráno. Včetně procesních námitek," pokáral soudce žalovanou stranu.

09:08 - Soudce Michal Ryška, který se specializuje na spory nemajetkové újmy, si kontroluje přítomnost žalobců a žalovaných. Od všech vybral občanské průkazy a zabývá se protokolací. "Vstupní formality máme za sebou a všechny vás vítám," prohlásil Ryška.

09:03 - Proces, který nemá v dějinách české justice obdoby, právě začal. Hlavního líčení se zúčastní jak manželé Brožovi, tak manželé Čermákovi. Tedy obě poškozené rodiny, kterým v třebíčské nemocnici vyměnil zdravotnický personál miminka - Veroniku a Nikolku. Na druhé straně je žalovaná nemocnice Třebíč spolu s právním zástupcem. Ten už dříve řekl, že dvanáctimilionové odškodné, které rodiny po nemocnici požadují, je nereálná částka.

09:00 - Hlavní líčení doprovází obrovský zájem médií. Krajský soud v Brně si musel kvůli kauze výměny miminek rezervovat největší soudní síň v Justičním paláci.

----------------

Dvanáct milionů korun. Takový je požadavek rodičů vyměněných miminek v třebíčské nemocnici. Brněnský krajský soud dnes začne rozhodovat, zda požadované odškodné rodičům Veroniky a Nikolky „přiklepne“ či nikoliv.

K záměně holčiček došlo v prosinci 2006. Na výměnu přišel až jeden z otců, Libor Broža z Jabloňova na Žďársku. Ten si nechal kvůli pochybnostem udělat loni v září testy DNA, které ho stály bezmála sto tisíc korun. Zjistil, že dcera není jeho. Později vyšlo najevo, že druhou postiženou rodinou jsou manželé Čermákovi z Přibyslavic na Třebíčsku. Obě rodiny si pak své právě děti vyměnily před Vánoci 2007.

Společný právník obou rodin z Vysočiny tvrdí, že záměnou novorozeňat utrpěli jeho klienti psychickou újmu. „Proto po nemocnici požadujeme v občansko-právním sporu dvanáctimilionové odškodné,“ řekl advokát Igor Veleba.

Zda se podaří peníze vysoudit, není podle právníka jisté. „Nejsem naivní a vím, že soud asi tak vysokou částku rodinám nepřizná. Dvanáct milionů ale chceme proto, aby nikdo nemohl záležitost jen tak bagatelizovat,“ podotkl Veleba.

Vysoké odškodné je nepřijatelné pro třebíčskou nemocnici. Její právní zástupce Ondřej Dostál již před časem řekl, že nemocnice je ochotna vyplatit oběma rodinám dohromady maximálně šest set tisíc korun. „Zákon stanovuje částku za usmrcení, ta je 240 tisíc. Na odškodnění za záměnu dětí ovšem nepamatuje,“ konstatoval Dostál.

Snahy o mimosoudní vyrovnání ale nakonec skočily krachem, protože rodiče vyměněných dětí považují návrh nemocnice za směšný. Jediné peníze, které Brožovi a Čermákovi dostali, tak byl stotisícový dar od vedení Kraje Vysočina.

-----------

Jak šel čas na začátku kauzy vyměněných miminek najdete přehledně ZDE